Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Zahraničie

Masová otrava takzvaným klobásovým jedom v Rusku má prvú obeť

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Prípady botulizmu boli zaznamenané v Moskve, Kazani, Nižnom Novgorode a ďalších mestách. Všetky obete predtým jedli šaláty, ktoré ktoré obsahovali konzervované fazule.

Moskva/Praha 25. júna (TASR) - V ruskom meste Kostroma zomrel na botulizmus 21-ročný pacient, ktorého predtým previezli do nemocnice s príznakmi otravy jedlom. Ide o prvé úmrtie medzi viac ako 300 osobami, ktoré sa otrávili šalátmi vyrobenými jednou z donáškových spoločností. V pondelok o tom informovala stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).

Prípady botulizmu boli zaznamenané v Moskve, Kazani, Nižnom Novgorode a ďalších mestách. Všetky obete predtým jedli šaláty, ktoré ktoré obsahovali konzervované fazule. Tie pravdepodobne boli zdrojom nákazy.

Prípadom sa zaoberá Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom), ktorý začal trestné konanie pre poskytovanie služieb nespĺňajúcich bezpečnostné štandardy.

Na žiadosť úradu verejného zdravotníctva a práv spotrebiteľov (Rospotrebnadzor) boli políciou prehľadané výrobné priestory spoločnosti, ktorá pripravovala fazuľu ako polotovar, i v prevádzkach reťazca donáškovej služby. Zistila sa, že nemali doklady o trvanlivosti výrobkov, ani údaje o kvalite vody a sterilite pracovných plôch.

Súd nateraz nariadil trom manažérom spoločnosti domáce väzenie. Kuchár, ktorý údajne varil a dávkoval fazuľu, je vo vyšetrovacej väzbe.

Ruské médiá informovali, že mladík z Kostromy, ktorý zomrel na botulizmus, sa ním nakazil počas návštevy v Nižnom Novgorode, kde si z inkriminovanej donáškovej služby objednal gruzínsky fazuľový šalát lobio.

Ako dodala agentúra AFP, botulizmus je život ohrozujúca otrava jedlom obsahujúcim botulotoxín. Botulotoxín - takzvaný klobásový jed - zabraňuje prenosu signálu medzi nervami a svalmi. Môže spôsobiť zlyhanie dýchania a paralýzu.

Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb bolo v roku 2021 v Európskom hospodárskom priestore v roku 2023 podľa dostupných údajov potvrdených 82 prípadov botulizmu.