< sekcia Zahraničie

Matka uväzneného bieloruského blogera žiada Merkelovú o pomoc

Raman Pratasevič, archívne foto. Foto: TASR/AP

Blogerov otec Dzmitryj pre denník Bild uviedol, že jeho syn nedostáva listy, ktoré mu píšu a s jeho právničkou nemôže telefonovať bez obmedzení.

Berlín 12. júna (TASR) - Matka väzneného bieloruského opozičného novinára a blogera Ramana Prataseviča sa obrátila na nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú s výzvou, aby sa zasadila za prepustenie jej syna a ďalších aktivistov zadržiavaných v Bielorusku.

"Prosíme vás o pomoc, aby sa všetci nevinní dostali z väzenia," uviedla Natalľa Pratasevičová v rozhovore pre nemecký denník Bild. Títo ľudia podľa nej "súrne potrebujú pomoc, pretože sú každý deň vystavení sadizmu a násiliu".

"Každý ďalší deň, nie, každá ďalšia hodina, ktorá uplynie, stojí život nevinných vrátane detí," apelovala Pratasevičová.

Blogerov otec Dzmitryj pre denník Bild uviedol, že jeho syn nedostáva listy, ktoré mu píšu a s jeho právničkou nemôže telefonovať bez obmedzení. "Namiesto toho štát už zverejnil dve videá, na ktorých robí nútené priznania," povedal Dzmitryj Pratasevič, podľa ktorého na nich vidieť jasné známky mučenia. Jeho syn má pravdepodobne zlomený nos a na krku má modriny. "Odborníčka nám povedala, že ide o známky škrtenia," uviedol Pratasevič, ktorý aj s manželkou žije v exile v Poľsku.

Prataseviča zadržali spolu s jeho priateľkou Sofiou Sapegovou 23. mája na letisku v Minsku po tom, ako bolo lietadlo spoločnosti Ryanair, ktorým cestovali z Atén do Vilniusu, donútené pristáť v Bielorusku – údajne z dôvodu nahlásenia o uložení bomby na palube, ktoré sa ukázalo ako nepravdivé.

Bieloruské orgány vedú voči dvojici týchto mladých ľudí vyšetrovanie na základe podozrenia z organizovania masových nepokojov a akcií, ktoré hrubo porušujú verejný poriadok, a z podnecovania nenávisti voči príslušníkom bezpečnostných zložiek. Obom hrozí až 15 rokov väzenia.

Pratasevič je spoluzakladateľom spravodajského webu NEXTA a bol aj šéfredaktorom informačného webu Bieloruský mozog, ktoré fungovali na platforme Telegram a sú úradmi v Bielorusku považované za extrémistické.