< sekcia Zahraničie

Maurícius vyhlásil stav environmentálnej núdze, Francúzi vyslali pomoc

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Jugnauth v snahe odvrátiť ekologickú katastrofu už o pomoc pri likvidácii havárie požiadal úrady susedného francúzskeho ostrova Réunion.

Port Louis 8. augusta (TASR) - Francúzsko v sobotu vyslalo na ostrov Maurícius tím odborníkov, ktorí tam majú pomôcť predísť ekologickej katastrofe hroziacej po tom, ako z poškodenej nákladnej lode uviaznutej na plytčine pri pobreží ostrova začali unikať ropné látky.

Vláda ostrovného štátu v súvislosti s tým vyhlásila v piatok stav environmentálnej núdze. Ropnou škvrnou je ohrozená najmä oblasť Pointe d’Esny.

Maurícijský premiér Pravind Jugnauth v snahe odvrátiť ekologickú katastrofu požiadal o pomoc úrady susedného francúzskeho ostrova Réunion. Podľa Jugnautha Maurícius nedisponuje technickými prostriedkami, pomocou ktorých by uviaznutú loď bolo možné stiahnuť z plytčiny.

Plavidlo sa predtým pokúsili stabilizovať, čo sa však pre zlé poveternostné podmienky nepodarilo. Snahy odčerpať náklad z lode tiež neboli úspešné. "Bojím sa, čo by sa mohlo stať v nedeľu, keď sa počasie ešte zhorší," povedal Jugnauth.

Francúzsko na ostrov Maurícius v priebehu soboty letecky dopraví šesť ton materiálnej pomoci vrátane materiálu na postavenie 600 metrov pobrežných hrádzí. Ďalšiu pomoc k ostrovu dopraví plavidlo francúzskeho námorníctva Le Champlain. Loď by mala doviezť čerpacie zariadenia a potrubia, mobilné čističky a vodné filtre.

Všetky zariadenia na zachytávanie a odstraňovanie ropy z mora a na pobreží by mali byť funkčné v nedeľu popoludní, informoval spravodajský portál France Info.

Podľa miestnych médií sa zatiaľ ropné znečistenie snažia odstraňovať dobrovoľníci.

Miestny spravodajský portál lexpress.mu v sobotu informoval, že podľa očitých svedkov sa havarovaná loď MV Wakashio ponorila ešte hlbšie. Na pláž Esny, pri ktorej loď narazila na plytčinu, je zákaz vstupu pre verejnosť.

Maurícius je známy svojimi prírodnými krásami, najmä však priezračným morom, kde žije mnoho druhov rýb.