< sekcia Zahraničie

T. Mayová: Termín odchodu Británie z EÚ sa už posúvať nebude

Theresa Mayová, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Britský parlament očakáva, že o spôsobe vystúpenia krajiny z EÚ budú poslanci opäť hlasovať 29. januára, a to po širokej rozprave týkajúcej sa vládnych plánov a možných pozmeňovacích návrhov.

Londýn 21. januára (TASR) - Britská vláda už viac nechce posúvať termín odchodu z EÚ a namiesto toho bude presviedčať parlament, aby schválil novú dohodu s Bruselom. V pondelok to počas rokovania v Dolnej snemovni parlamentu vyhlásila britská premiérka Theresa Mayová. Informovala o tom agentúra AP.

Mayová bude podľa svojich slov teraz vo zvýšenej miere komunikovať s vládou aj opozíciou ohľadom ich obáv, týkajúcich sa súčasnej podoby dohody s Úniou. Následne pôjde znova vyjednávať do Bruselu.

Predstavitelia EÚ však v tejto súvislosti už vyhlásili, že súčasnú zmluvu o tzv. brexite nie sú ochotní výraznejšie meniť.

Premiérka taktiež opätovne odmietla uskutočnenie druhého referenda o vystúpení Británie z Únie, čo je možnosť, ktorú podporuje veľká časť poslancov opozičnej Labouristickej strany.

Podľa informácií britskej stanice BBC Mayová počas rokovania parlamentu taktiež odmietla informácie denníka Daily Telegraph o tom, že jej vláda zvažuje prepracovanie Veľkopiatkovej dohody z roku 1998, aby sa nemusela zaviazať k realizácii sporného "záložného plánu" pre tzv. írsku hranicu.

"Táto vláda nikdy znova neotvorí Veľkopiatkovú dohodu," vyhlásila Mayová a zdôraznila, že jej kabinet o tom "nikdy neuvažoval".

Rokovania o brexite, ktoré priniesli možnosť obnovenia tzv. tvrdej hranice medzi Severným Írskom a Írskou republikou ako zostávajúcim členom EÚ, vyvolali obavy z návratu násilia.

Odštiepenecká republikánska skupina známa ako Nová Írska republikánska armáda je podozrivá zo zodpovednosti za útok bombou uloženou vo vozidle, ku ktorému došlo v sobotu pred budovou súdu v severoírskom meste Londonderry.

Členovia Dolnej snemovne britského parlamentu minulý utorok pomerom hlasov 432:202 odmietli dohodu o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie, vyrokovanú Mayovej vládou. To predstavuje pre konzervatívnu premiérku významnú porážku.

Britský parlament očakáva, že o spôsobe vystúpenia krajiny z EÚ budú poslanci opäť hlasovať 29. januára, a to po širokej rozprave týkajúcej sa vládnych plánov a možných pozmeňovacích návrhov.

Británia má opustiť EÚ 29. marca.