Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 8. apríl 2025Meniny má Albert
< sekcia Zahraničie

McCarthy pátral po komunistoch, pred 70 rokmi ho Senát USA odvolal

Ilustračná snímka. Foto: TASR- Roman Hanc

McCarthy, rodák z obce Grand Chute, zomrel 2. mája 1957 na hepatitídu v prominentnej vojenskej nemocnici v štáte Maryland. Dožil sa 48 rokov.

Washington/Bratislava 1. decembra (TASR) - V prvej polovici 50. rokov minulého storočia odsúdil americký Senát vystupovanie senátora Josepha McCarthyho ako nevhodné a odobral mu právomoci predsedu výboru pre vyšetrovanie tzv. neamerickej činnosti. Stalo sa tak 2. decembra 1954, v pondelok uplynie od tejto udalosti 70 rokov.

Počas obdobia tzv. mccarthizmu boli bez ohľadu na dôkazy vytvárané obvinenia z podvratnej činnosti alebo vlastizrady. Takýchto ľudí vyšetrovací výbor Senátu upodozrieval najmä zo sympatizovania s komunizmom. Termín mccarthizmus pochádza z obdobia dejín USA nazývaného aj druhá červená panika (Second Red Scare) medzi rokmi 1950 a 1956. Stalo sa smutne známe pre politické represie proti americkej ľavici a cielené šírenie strachu medzi obyvateľmi. Pojem bol prvýkrát použitý na popísanie antikomunistických tlakov republikánskeho senátora Josepha McCarthyho zo štátu Wisconsin. Hlavnou mediálnou tvárou amerického antikomunizmu bol až do svojej smrti v roku 1957.

Senátor Joseph R. McCarthy bol málo známy senátor z Wisconsinu až do februára 1950, keď tvrdil, že vlastní zoznam 205 komunistov zamestnaných na ministerstve zahraničných vecí USA. Od toho momentu sa stal neúnavným bojovníkom proti komunizmu. Ako predseda Stáleho vyšetrovacieho podvýboru Senátu viedol vypočutia o komunistickom rozvrate a vyšetroval údajnú komunistickú infiltráciu do ozbrojených síl. Jeho štýl práce neskôr získal pomenovanie "hon na čarodejnice".

Podozreniam zo sympatizovania s komunizmom čelili štátni a federálni úradníci, ľudia v zábavnom priemysle, učitelia a odboroví predáci. Pre mnoho vypočúvaných znamenalo iba podozrenie z "neamerickej činnosti" stratu zamestnania a koniec profesijnej kariéry.

Počas mccarthizmu boli popravení manželia Julius a Ethel Rosenbergovci a najmenej 11.500 úradníkov bolo odvolaných z funkcií alebo prepustených zo zamestnania. Približne 300 osôb sa dostalo na čierne listiny Hollywoodu, niekoľko desiatok osôb zvolilo exil a 145 osôb bolo zatknutých za komunistickú činnosť. Desiatky osôb boli odsúdené za urážku Kongresu alebo krivé svedectvo. FBI preverila 2,3 milióna federálnych úradníkov a o 40.000 z nich viedla záznam.

Z podpory komunizmu boli podozrievaní Charlie Chaplin, Albert Einstein, Arthur Miller, Robert Oppenheimer, Bertolt Brecht či Thomas Mann. Vyšetrovali aj českého herca Jiřího Voskovca, ktorý emigroval pred komunizmom do USA.

V roku 1953 prezident Dwight Eisenhower rozhodol o možnosti prepustenia zamestnancov pri obyčajnom podozrení. V roku 1954 to postihlo aj fyzika Roberta Oppenheimera, ktorý medzi rokmi 1942 a 1946 spolupracoval na výrobe atómovej bomby v rámci projektu Manhattan. V roku 1954 pracoval ako poradca vo Výbore pre jadrovú energiu. Procedúry preverovania lojality sa dotkli 13,5 miliónov obyvateľov. Odhalený nebol žiadny špión, ale 3900 ľudí vo verejnom a 5400 v súkromnom sektore dostalo výpoveď.

Okrem "červenej paniky", ktorú vyvolal strach z možného rastúceho vplyvu komunistických myšlienok, homosexuáli v štátnej správe čelili tzv. "levanduľovej panike". Boli hromadne prepúšťaní, pretože homosexualita mala poškodzovať ich mravný profil. Homosexuálna orientácia bola v tom čase považovaná za psychickú chorobu.

McCarthy, rodák z obce Grand Chute, zomrel 2. mája 1957 na hepatitídu v prominentnej vojenskej nemocnici v štáte Maryland. Dožil sa 48 rokov.

Sovietske dokumenty zverejnené v neskoršom období dali McCarthymu čiastočne za pravdu a ukázalo sa, že mnoho ním obviňovaných osôb bolo zapletených do špionáže v prospech ZSSR.





zdroj: www.eisenhowerlibrary.gov

Kaliňák: Ponuka na nákup lietadiel L-39 Skyfox je veľmi atraktívna

Aero L-39 Skyfox je dvojmiestne podzvukové takticko-cvičné lietadlo, ktoré je vhodné na výcvik pilotov lietadiel štvrtej a piatej generácie, napríklad F-16, F-35 či Gripen.

- Slovensko uvažuje o nákupe niekoľkých podzvukových takticko-cvičných lietadiel L-39 Skyfox, ktoré vyrába česká spoločnosť Aero Vodochody. Podľa slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka je česká ponuka veľmi atraktívna.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR zaradili v utorok do programu návrhy zmien v druhom dôchodkovom pilieri a v systéme štátom podporovaného nájomného bývania, ktoré v pondelok (7. 4.) schválila vláda.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR majú o novele zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS rokovať až v utorok 15. apríla.

- Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v utorok varovala Čínu pred eskaláciou obchodného konfliktu, ktorý vyvolali rozsiahle americké clá.

- Trestný zákon má po novom obsahovať ustanovenia, ktoré sa budú týkať skutkovej podstaty trestného činu porušenia reštriktívneho opatrenia Európskej únie (EÚ). Vyplýva to z novelizácie Trestného zákona.

- Vo svete dochádza k bezprecedentnému porušovaniu a erózii medzinárodného a humanitárneho práva. Vyhlásil to v utorok minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD).

- V pamätnom komplexe na mieste bývalého koncentračného tábora Dora-Mittelbau v nemeckej spolkovej krajine Durínsko sa v pondelok uskutočnila slávnosť pri príležitosti 80. výročia oslobodenia tohto tábora.

- V prípade, že na Slovensku nedôjde k ekonomickému oživeniu, hrozí nielen strata pracovných miest, ale aj oslabenie celkového hospodárskeho rozvoja krajiny. Vyplýva to z najnovších výsledkov prieskumu spoločnosti Intrum.

- Vo veku 99 rokov zomrela bývalá sekretárka v koncentračnom tábore Stutthof, ktorá bola pravdepodobne poslednou osobou odsúdenou v Nemecku za zločiny spáchané počas holokaustu.

- Účet českého premiéra Petra Fialu na sociálnej sieti X sa v utorok ráno stal terčom hackerského útoku.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v úvode 9. dňa 33. schôdze venujú vládnemu návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Americký prezident Donald Trump sa v pondelok počas návštevy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Bielom dome označil za sprostredkovateľa medzi Izraelom a Tureckom v ich boji o získanie vplyvu v Sýrii.

- Skupina ozbrojencov v pondelok v mexickom štáte Sinaloa na klinike pre liečbu drogovo závislých zavraždila deväť ľudí.

- Vladimír Országh je pripravený zodpovedne viesť slovenskú hokejovú reprezentáciu v prípravnom dvojzápase proti Švajčiarsku (10. a 11. apríla).

- Americký prezident Donald Trump v pondelok vyjadril svoj nesúhlas s ruským bombardovaním Ukrajiny a to najmä v čase, keď sa jeho administratíva zúčastňuje na rokovaniach o ukončení tamojších bojov.

- Hokejisti Tampy Bay v zostave so slovenským obrancom Erikom Černákom vyhrali v zámorskej NHL na ľade New Yorku Rangers 5:1. Zhodne tromi bodmi k tomu prispeli Brayden Point (2+1), Nikita Kučerov (1+2) i Jake Guentzel (0+3).

- Takmer 400.000 obyvateľov Pásma Gazy bolo vysídlených v priebehu posledných takmer troch týždňov, odkedy Izrael obnovil vojenské operácie na tomto území. Uviedol to hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric.

- Počet obetí marcového požiaru v nočnom klube v Severnom Macedónsku stúpol na 61 po tom, čo v nemocnici zomrel muž v kritickom stave, uviedlo v pondelok tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

- Čínske ministerstvo obchodu v utorok sľúbilo bojovať proti americkým clám „až do konca“ po tom, čo prezident Donald Trump pohrozil uvalením 50-percentného cla na dovozy z Číny.