Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Zahraničie

Médiá: Británia a EÚ už majú text dohody o brexite

Britská premiérka Theresa Mayová - archívne foto Foto: TASR/AP

Riešiť by mal aj hlavnú problematickú otázku hranice medzi Írskou republikou a Severným Írskom, informovali v utorok britské a írske médiá.

Londýn 13. novembra (TASR) - Vyjednávači Británie a Európskej únie dosiahli dohodu o podmienkach brexitu na "technickej úrovni" a návrh jej textu preskúma v stredu na mimoriadnom zasadnutí britský kabinet. Riešiť by mal aj hlavnú problematickú otázku hranice medzi Írskou republikou a Severným Írskom, informovali v utorok britské a írske médiá, ako aj svetové agentúry.

Kancelária britskej premiérky Theresy Mayovej krátko na to potvrdila, že jej kabinet sa zíde v stredu, aby zvážil návrh dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie, uviedla agentúra AP. Podľa agentúry Reuters je zasadnutie zvolané na 15.00 h SEČ.

Vo vyhlásení Downing Street sa tiež uvádza, že vyjednávači Británie a EÚ dospeli k návrhu dohody o podmienkach vystúpenia Spojeného kráľovstva, ktorý teraz musí získať politický súhlas v Británii i členských štátoch Únie.

Šéfka britského kabinetu skôr v priebehu utorka ešte svojim ministrom povedala, že vyjednávači oboch strán musia v závere rokovaní stále vyriešiť "menší počet problémov".

Rozhovory viazli najmä na otázke, ako zabrániť obnoveniu tzv. tvrdej hranice medzi Írskom ako členom Európskej únie a Severným Írskom ako súčasťou Spojeného kráľovstva.

Írska verejnoprávna televízia RTÉ v utorok večer citovala dva vládne zdroje, podľa ktorých by na základe dosiahnutej dohody ostala hranica bez fyzických bariér a kontrol.

Rokovania o brexite sa však neskončili, zdôraznil diplomat EÚ pre agentúru DPA. V stredu sa podľa neho zídu na osobitnom stretnutí v Bruseli veľvyslanci všetkých členských štátov Únie bez Británie.

Dohodu musí schváliť britský kabinet a následne aj parlament Spojeného kráľovstva, kde však dosiahnutie väčšiny nie je isté. Súhlas s dohodou musia vysloviť aj zvyšné členské štáty EÚ, ako aj Európsky parlament.