Quantcast
< sekcia Zahraničie

Medvedev: Potrestať krajinu s najväčším jadrovým arzenálom je absurdné

Dmitrij Medvedev. Foto: TASR/AP

Dodal, že takýto krok by znamenal potenciálne nebezpečenstvo pre celé ľudstvo.

Moskva 6. júla (TASR) - Podpredseda Ruskej bezpečnostnej rady a bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev v stredu naznačil možnosť rozpútania jadrovej vojny, ak sa Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu rozhodne vyvodiť dôsledky voči Rusku za vojnové zločiny páchané na Ukrajine. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

"Nápad potrestať krajinu, ktorá disponuje najväčším jadrovým arzenálom, je sám osebe absurdný," vyhlásil Medvedev na sociálnej sieti Telegram. Dodal, že takýto krok by znamenal potenciálne nebezpečenstvo pre celé ľudstvo.

Medvedev, kedysi považovaný za liberála, je v súčasnosti jeden z najväčších zástancov vojny na Ukrajine. Spojené štáty obvinil z toho, že chcú Ruskú federáciu súdiť na medzinárodných súdoch, no ako krajina nikdy neboli nútené znášať dôsledky za svoje vlastné vojny. Tie podľa neho pripravili o život 20 miliónov ľudí.

"Celé americké dejiny, počnúc útlakom Indiánov, sú len krvavými vyhladzovacími vojnami," uviedol Medvedev.

Bývalý ruský prezident v júni nazval ľudí, ktorí nenávidia Rusko, "degenerátmi", pričom sa zaviazal, že bude spolupracovať na tom, aby "zmizli". Uviedol tiež, že sankcie voči Moskve môžu byť za určitých okolností vnímané ako akt agresie a dôvod na vyhlásenie vojny.