Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 27. február 2024Meniny má Alexander
< sekcia Zahraničie

Medvedev: Rusko by mohlo anektovať ďalšie oblasti na Ukrajine

Podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie a šéf strany Jednotné Rusko Dmitrij Medvedev (vpredu vľavo). Foto: TASR/AP

Medvedev bol na rozdiel od šéfa Kremľa kedysi považovaný za liberálneho a reformistického politika.

Moskva 30. septembra (TASR) - Ruský exprezident a súčasný podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev v sobotu naznačil, že Moskva by mohla anektovať ďalšie oblasti na Ukrajine. Vyjadril sa tak v deň výročia ruskej anexie štyroch oblastí na východe a juhu Ukrajiny, píše TASR podľa správy agentúry AFP.

"Špeciálna vojenská operácia bude pokračovať až do úplného zničenia nacistického režimu v Kyjeve," povedal Medvedev. "Víťazstvo bude naše a v rámci Ruska vzniknú ďalšie nové regióny," dodal.

AFP približuje, že Rusko označuje termínom "nové regióny" územia ukrajinskej Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti, ktoré ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil vlani 30. septembra za súčasť Ruska. Väčšina medzinárodného spoločenstva tento krok neuznáva, pričom podľa Západu išlo o nezákonnú anexiu.

Rusko usporiadalo tento mesiac v zmienených oblastiach aj voľby, ako však pripomína AFP nad žiadnym z týchto regiónov nemá Moskva úplnú kontrolu, pričom Kyjev sa ich momentánne snaží opätovne získať v rámci svojej protiofenzívy.

Rusom sa v sobotu, a teda deň výročia zmienenej anexie, prihováral aj samotný Putin. Ten uviedol, že obyvatelia týchto anektovaných oblastí vyjadrili v nedávnych regionálnych voľbách túžbu byť súčasťou Ruska.

Medvedev bol na rozdiel od šéfa Kremľa kedysi považovaný za liberálneho a reformistického politika. V ostatnom čase sa však stal jedným z najhlasnejších podporovateľov ruskej invázie na Ukrajinu a kritikom Západu.