Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 10. apríl 2025Meniny má Igor
< sekcia Zahraničie

Medzinárodnú organizáciu pre civilné letectvo založili pred 80 rokmi

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

V roku 1944 sa začala rodiť Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo (ICAO), ktorá riadi premávku na nebi.

Montreal/Bratislava 6. decembra (TASR) – Ľudský sen o lietaní sa splnil začiatkom 20. storočia. Postupne sa však ukázalo, že i premávku na nekonečnej belasej oblohe musí niekto riadiť.

Pred 80 rokmi, 7. decembra 1944, sa začala rodiť Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo (ICAO), ktorá premávku na nebi riadi. Od roku 1994 je 7. december aj Medzinárodným dňom civilného letectva, tento rok pripomína už 30-krát.

Ľudia túžia po schopnosti lietať prakticky odjakživa – dôkazom je množstvo mýtov a legiend zo všetkých kútov sveta. Asi najznámejším mýtom je príbeh o Ikarovi, ktorý sa na krídlach postavených jeho otcom vzniesol príliš vysoko a zrútil sa späť na zem.

Naplniť ľudstvu sen o lietaní sa pokúšali mnohí ľudia, medzi nimi aj slávny vynálezca Leonardo da Vinci. Ten v 15. storočí navrhol prvý stroj, ktorý možno označiť za helikoptéru. Stroj bol vybavený vzdušnou skrutkou schopnou pri dostatočne rýchlom otáčaní zdvihnúť zariadenie do vzduchu. Da Vincimu sa však svoj vynález nikdy nepodarilo odlepiť od zeme, pretože bol príliš ťažký a vzdušná skrutka sa otáčala príliš pomaly.

Prvý raz sa k oblohe na krídlach vzniesli bratia Orville a Wilbur Wrightovci z USA, ktorí 17. decembra 1903 vykonali prvý riadený let so strojom ťažším ako vzduch poháňaným motorom. Let trval iba 12 sekúnd a lietadlo Wright Flyer počas neho prekonalo iba 37 metrov, stal sa však základom, ktorý umožnil ľuďom dosiahnuť nielen belasé výšiny Zeme, ale aj povrch Mesiaca.

ICAO je špecializovaným úradom Organizácie Spojených národov (OSN) so sídlom v kanadskom Montreale. Kodifikuje princípy a techniky medzinárodnej leteckej navigácie, plánuje a rozvíja medzinárodnú leteckú dopravu a zaisťuje jej bezpečnosť a systematický rast. Nie je však prvým pokusom o vytvorenie takéhoto úradu.

Predchodcom ICAO bola Medzinárodná komisia pre leteckú dopravu (ICAN) a jej prvý summit sa konal v roku 1903 v Berlíne. Zúčastnilo sa ho osem krajín, skončil sa však bez uzavretia akejkoľvek dohody. Druhého summitu v roku 1906 tiež v Berlíne sa už zúčastnilo 27 krajín sveta. Tretí summit z roku 1912 sa konal v Londýne, účastníci počas neho pridelili volacie znaky, ktoré mohli lietadlá používať. ICAN fungovala až do roku 1945.

Ešte počas druhej svetovej vojny, 7. decembra 1945, podpísalo v Chicagu 52 krajín Dohovor o medzinárodnom civilnom letectve známy aj ako Chicagska dohoda, čím položili základ pre vznik ICAO. Samotná ICAO začala fungovať až 4. apríla 1947, medzeru vyplnila podľa ustanovení Chicagskej dohody Dočasná medzinárodná organizácia v civilnom letectve (PICAO). ICAO sa stala úradom OSN v októbri roku 1947.

Štruktúru ICAO tvoria tri základné zložky: Zhromaždenie, Rada a Sekretariát. Rada ICAO schvaľuje štandardy a odporúčané postupy napríklad leteckej navigácie a definuje vyšetrovacie protokoly leteckých nehôd, ktoré slúžia dopravným bezpečnostným úradom v signatárskych krajinách Chicagskej dohody.

V apríli 2019 mala ICAO 193 členov - 192 zo 193 členov OSN (Lichtenštajnsko nie je členom ICAO, pretože nemá medzinárodné letisko) a Cookove ostrovy. Štandardy ICAO však platia aj v Lichtenštajnsku aj napriek tomu, že nie je členom, pretože kniežactvo splnomocnilo Švajčiarsko, aby do organizácie vstúpilo aj v jeho mene.

Medzi štandardy vytvorené ICAO patria, okrem iného, aj štandardy pre strojovo čitateľné cestovné pasy a biometrické pasy. Strojovo čitateľná oblasť dokladov obsahuje údaje vo forme umožňujúcej ich zaznamenanie elektronickými zariadeniami. Zamestnanci letísk ich do počítačov nemusia zadávať ručne, čo výrazne urýchľuje odbavovanie cestujúcich a zvyšuje tak ich komfort počas cestovania.

Prezidentka Murmúová si na UKF prevzala titul doctor honoris causa

Čestný titul jej bol udelený za výnimočný prínos k rozvoju inkluzívneho vzdelávania ako nástroja spoločenskej emancipácie a za posilňovanie demokratických hodnôt.

,aktualizované 

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.

- Za napadnutie účtu českého premiéra Petra Fialu na sociálnej sieti X hrozia páchateľovi až tri roky väzenia.

- Centrum sociálnych výskumov (CSV) má za cieľ prinášať presné a zrozumiteľné informácie o názoroch a pohľadoch slovenskej verejnosti na spoločenské problémy naprieč politickým spektrom.

- Experti v novej štúdii vydanej vo štvrtok v časopise The Cryosphere varujú, že rakúske ľadovce by sa mohli už v blízkej budúcnosti úplne roztopiť pre klimatickú zmenu.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií začal ďalšie dve konania voči ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) v súvislosti s domom v Chorvátsku. Pre TASR to uviedla šéfka výboru Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

- Bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU) vo štvrtok ako prvá z troch strán budúcej nemeckej vlády schválila koaličnú dohodu s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a sociálnymi demokratmi (SPD).

- Koalícia sa pri pozmeňovacích návrhoch o transakčnej dani zachovala pokrytecky a zbabelo. Uviedli to vo štvrtok po parlamentnom hlasovaní predstavitelia opozičných strán hnutie Slovensko a Progresívne Slovensko (PS).