Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 24. apríl 2025Meniny má Juraj
< sekcia Zahraničie

Medzinárodný deň mieru si svet pripomína 21. septembra

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Téma každého ročníka má podľa organizácie slúžiť ako inšpirácia pre zachovanie mieru a jeho presadzovanie najrozmanitejšími spôsobmi.

New York/Bratislava 21. septembra (TASR) - Svet si každoročne 21. septembra pripomína Medzinárodný deň mieru. Ten vyhlásilo Valné zhromaždenie (VZ) Organizácie Spojených národov (OSN) v roku 1981. Tento rok sa pozornosť sústreďuje najmä na kľúčovú úlohu cieľov trvalo udržateľného rozvoja.

"Žiadna chudoba, žiaden hlad," znie motto tohtoročnej pripomienky. Základným chápaním Medzinárodného dňa mieru je podľa OSN spojenie medzi ekonomickou stabilitou sveta a predchádzaním konfliktom. "Odstránením chudoby a hladu riešime niektoré primárne príčiny vojen," upozorňuje OSN na svojej stránke.

Téma každého ročníka má podľa organizácie slúžiť ako inšpirácia pre zachovanie mieru a jeho presadzovanie najrozmanitejšími spôsobmi.

"Požiadavka na mier dnes nemá podoby. Konflikty a vojny spôsobujú zmätok, plodia chudobu a hlad a utláčajú nespočetné množstvo ľudí. Navyše, nepokoje súvisiace s klimatickými zmenami sú všadeprítomné. Dokonca aj mierumilovné národy čelia výraznému rozdeleniu a sporom," povedal generálny tajomník OSN António Guterres.

S cieľom podporiť mierovejšiu, spravodlivejšiu a inkluzívnejšiu spoločnosť zbavenú strachu a násilia môže podľa Guterresa svet uspieť len so zapojením širokého spektra zainteresovaných strán, a to aj prostredníctvom 1,2 miliardy mládežníkov na celom svete. Ide najmä o proaktívne mierové akcie: boj proti nerovnosti, boj proti zmene klímy a obhajobu ľudských práv.

Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo tento deň za venovaný upevňovaniu princípov mieru, zvýraznených 24 hodinami neútočenia a prímeria. V roku 2024 si svet zároveň pripomína 76. výročie Všeobecnej deklarácie ľudských práv a Dohovoru o predchádzaní a trestaní genocídy.

"Kamkoľvek sa pozrieme, všade sa útočí na mier. Od Gazy cez Sudán až po Ukrajinu a ďalšie krajiny. Civilisti v palebnej línii, domy v plameňoch, traumatizované, vystrašené obyvateľstvo, ktoré stratilo všetko - a niekedy aj všetkých. Tento výpočet ľudského utrpenia musí skončiť. Náš svet potrebuje mier. Mier je najvyššou cenou pre celé ľudstvo. A ako nám pripomína tento Medzinárodný deň mieru - riešenia máme vo svojich rukách," apeluje šéf OSN.

Ako na svojej stránke uvádza organizácia, podpora sveta bez konfliktov prispieva k realizácii cieľov udržateľného rozvoja, ktorý v budúcnosti môže pomôcť vytvoriť spravodlivejšiu a inkluzívnejšiu spoločnosť bez strachu a násilia. OSN však upozorňuje, že takýto cieľ sa nepodarí dosiahnuť bez účasti a príspevku širokého spektra aktérov vrátane mladých ľudí. Vyzýva preto, aby podnikli kroky v prospech mieru - bojovali proti nerovnosti, presadzovali opatrenia v oblasti zmeny klímy a podporovali a chránili ľudské práva.

VIDEO: Prezident považuje situáciu na skládke Vlčie hory za kritickú

Skládka patrí medzi najväčšie environmentálne záťaže na Slovensku.

,aktualizované 

- Rusko vrátilo Ukrajine telo novinárky, ktorú zajalo na okupovanom ukrajinskom území a ktorá následne zomrela v ruskej väzbe, uviedol vo štvrtok ukrajinský poslanec Jaroslav Jurčyšyn.

- Dolnokubínski mestskí poslanci na štvrtkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva nevyhoveli protestu prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Mihála o zrušení všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré rieši názvy ulíc a iných verejných priestranstiev v meste.

- Účasť na sobotňajšom pohrebe zosnulého pápeža Františka doteraz potvrdilo 130 zahraničných delegácií a 50 hláv štátov, potvrdilo vo štvrtok oddelenie protokolu vatikánskeho štátneho sekretariátu.

- Talianske ministerstvo obrany prispeje k bezpečnostným opatreniam na sobotňajšom pohrebe pápeža Františka.

- Prezident SR Peter Pellegrini ratifikoval rámcovú dohodu o partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou (EÚ) a jej členskými štátmi na jednej strane a vládou Malajzie na strane druhej.

- Počas sobotného (26. 4.) štátneho smútku vyhláseného pre úmrtie pápeža Františka platí zákaz hazardu. Štátne, ale aj iné vlajky by mali byť spustené na pol žrde, čierna vlajka sa v tomto prípade nevyvesuje.

- Americký prezident Donald Trump vo štvrtok na svojej sociálnej sieti Truth kritizoval nočné raketové a dronové útoky na ukrajinskú metropolu Kyjev zo strany Ruska, pri ktorých zomrelo deväť ľudí a ďalších 70 utrpelo zranenia.

- Ukrajina podľa prezidenta Volodymyra Zelenského momentálne nevidí silný tlak na Rusko či nové sankcie voči nemu, a to ani napriek neochote Moskvy pokročiť v rokovaniach o ukončení vojny.

- Hrob pápeža Františka v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej (Santa Maria Maggiore) bude môcť verejnosť navštíviť už v nedeľu ráno.

- Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) skončila minulý rok v strate 5,28 milióna eur. V roku 2023 pritom hospodárila s čistým ziskom 20,9 milióna eur.

- Pakistan vo štvrtok vyhlásil, že uzavrie hranice s Indiou a vzdušný priestor pre letecké spoločnosti vlastnené alebo prevádzkované Indiou, a tiež pozastaví obchod.

- Ministerstvo životného prostredia SR už v stredu upozornilo investora baterkárne v Šuranoch na neodbornú a nepresnú dokumentáciu. Ďalším krokom bude pozastavenie procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie.

- Prvá oficiálna zahraničná cesta predsedu Národnej rady (NR) SR Richarda Rašiho (Hlas-SD) bude smerovať tradične do Českej republiky.

- Európska komisia (EK) vo štvrtok navrhla komplexnú revíziu pravidiel EÚ v oblasti bezpečnosti cestnej premávky a evidencie vozidiel. Cieľom je zaistiť vyššiu bezpečnosť cestnej premávky a kvality ovzdušia v celej EÚ.

- Štvrtkový pochod ulicami v centre Bratislavy môže priniesť dopravné obmedzenia. Treba s nimi rátať od 18.00 h, a to najmä na Námestí slobody, Námestí 1. mája či oblasti Suchého mýta.

- Prezident SR Peter Pellegrini považuje environmentálnu záťaž na skládke Vlčie hory pri Hlohovci za kritickú. Postupne môžu byť podľa jeho slov ohrozené spodné vody, čo predstavuje výrazné riziko pre obyvateľov žijúcich v jej blízkosti.

- Pápež František sa niekoľko týždňov pred smrťou rozhodol, že si za žiadnych okolností nepraje, aby ho lekári intubovali. V rozhovore pre štvrtkové vydanie talianskeho denník Il Messaggero to uviedol jeho osobný lekár Sergio Alfieri, informovala agentúra DPA.

- Geologický výskum o vhodnosti vojenského objektu v Leviciach na zakopávanie usmrtených zvierat v súvislosti s výskytom nákazy slintačky a krívačky neexistuje. Tvrdí to strana Sloboda a Solidarita.

- Takmer 50.000 ľudí vzdalo v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne poctu zosnulému pápežovi Františkovi, ktorý zomrel na Veľkonočný pondelok vo veku 88 rokov.

- Čína odmietla tvrdenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že obe strany sú v priamom kontakte v súvislosti s obchodným sporom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.