Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 23. apríl 2025Meniny má Vojtech
< sekcia Zahraničie

Medzinárodný deň migrantov upozorňuje aj na ich rastúci počet

Migranti bez dokladov v prvý deň stoja pred štadión Victora Jaru, aby zapísali svoje mená do zoznamu matričného úradu, ktorý im nakoniec v Santiagu v Čile v pondelok 16. decembra 2024 poskytne jedno jedinečné identifikačné číslo. Foto: TASR/AP

Predchádzal tomu Medzinárodný dohovor OSN o ochrane práv všetkých migrujúcich pracovníkov a členov ich rodín, ktorý schválilo Valné zhromaždenie OSN 18. decembra 1990.

New York 17. decembra (TASR) - Medzinárodné spoločenstvo si 18. decembra pripomína práva migrantov na celom svete. Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) určilo pred 24 rokmi 18. december za Medzinárodný deň migrantov, predovšetkým s ohľadom na veľký a rastúci počet migrantov vo svete.

Predchádzal tomu Medzinárodný dohovor OSN o ochrane práv všetkých migrujúcich pracovníkov a členov ich rodín, ktorý schválilo Valné zhromaždenie OSN 18. decembra 1990. Do platnosti vstúpil 1. júla 2003.

Vo svete je odhadom takmer 300 miliónov migrantov. Môže ísť o študentov hľadajúcich lepšie príležitosti, rodičov chrániacich svoje deti či ľudí, ktorí sa ocitli v bezvýchodiskovej situácii. OSN upozorňuje na dva základné aspekty tejto migrácie. Na jednej strane podporuje ekonomický rast, dynamiku spoločností a toleranciu. Miliónom ľudí poskytuje príležitosť hľadať lepší život, z čoho majú úžitok komunity, z ktorých migranti prichádzajú, ako aj tie, do ktorých vstupujú.

Na druhej strane však nedostatočne regulovaná migrácia môže zvyšovať rozkol vnútri spoločností, vystavuje ľudí riziku, že sa stanú obeťami vykorisťovania a násilia, a podkopáva dôveru voči autoritám. Tento dohovor, ktorý podporila väčšina členských štátov OSN, má riešiť reálne problémy migrácie.

Celkový počet migrantov na medzinárodnej úrovni bol v roku 2000 približne 175 miliónov ľudí, ale najmä za posledné roky sa enormne zvýšil. Väčšina z nich žije v Európe a v Ázii, každý desiaty migrant nemá ani 15 rokov, upozorňuje OSN.

Pri príležitosti Summitu OSN o utečencoch a migrantov 19. septembra 2016 v New Yorku schválilo VZ OSN zásadné záväzky zamerané na posilnenie ochrany miliónov ľudí násilne premiestnených a tých, ktorí odchádzajú z jedného miesta na iné z iných dôvodov. Dokument nesie názov Newyorská deklarácia.

Takmer vo všetkých štátoch žijú prisťahovalci a prakticky z každej krajiny ľudia pre rôzne dôvody odišli. OSN aj preto vyzvala svoje členské štáty, mimovládne i ďalšie organizácie, aby si pripomínali 18. december ako deň migrantov.

Rada Európy na svojej stránke upozorňuje, že migrácia je ľudské právo, ktoré chráni protokol č. 4 Európskeho dohovoru o ľudských právach: "Každý človek má právo opustiť ktorúkoľvek krajinu vrátane svojej". Štáty však majú právo regulovať príchod zahraničných občanov na svoje územie a repatriovať nelegálnych prisťahovalcov do ich krajiny pri rešpektovaní zákonov v oblasti ľudských práv.

NA SLOVENSKU BUDE PRE ÚMRTIE PÁPEŽA V SOBOTU ŠTÁTNY SMÚTOK

Štátny smútok potrvá od 8.00 do 18.00 h.

,aktualizované 

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) vníma plánovanú účasť predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny v Moskve ako suverénne rozhodnutie premiéra suverénnej krajiny.

- Na Slovensku platia popoludní výstrahy prvého stupňa pred búrkami. Tie by mali zasiahnuť najmä juh stredného Slovenska a východ krajiny.

- Finančná správa (FS) na svojom portáli sprístupnila aktuálnu daňovú kalkulačku pre výpočet preddavkov na daň z príjmov fyzických a právnických osôb na rok 2025.

- Mužovi z Bratislavy hrozí za podvod na troch ženách osemročné väzenie. Od marca do októbra minulého roka od nich 28-ročný Bratislavčan vylákal dokopy vyše 12.000 eur. S obeťami sa skontaktoval prostredníctvom internetového zoznamovacieho portálu.

- V Šanghaji otvorila svoje brány najväčšia svetová výstava automobilov.

- Opatrenia zavedené proti slintačke a krívačke (SLAK) by mohli byť na Slovensku uvoľňované v prvej májovej dekáde, okolo siedmeho resp. desiateho mája.

- Živenie vyjadrení splnomocnenca vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára je pokusom premiéra Roberta Fica (Smer-SD) udržať svoj zlepenec. Vyhlásilo to opozičné hnutie PS.

- Vrchné štátne zastupiteľstvo v Olomouci obžalovalo neplnoletého Čecha, spoluzakladateľa skupiny, ktorá vlani plánovala teroristický útok na Dúhový Pride v Bratislave, z piatich trestných činov.

- Desať verejných vysokých škôl (VŠ) ukončilo prvú fázu projektu, ktorý je zameraný na internacionalizáciu. Očakávaným prínosom sú systémové zmeny v inštitúciách a zdieľanie skúseností.

- Do Baziliky sv. Petra začali v stredu prúdiť zástupy veriacich a pútnikov, aby vzdali poctu zosnulému pápežovi Františkovi, ktorého telo ráno preniesli z kaplnky Domu sv. Marty, kde počas svojho pontifikátu býval a kde aj v pondelok ráno zomrel.

- Na hladine vodnej nádrže Domaša bolo v utorok (22. 4.) popoludní nájdené telo 62-ročného Stropkovčana.

- Kým nebude hotová kvantitatívna analýza vzoriek vakcín proti ochoreniu Covid-19 na prítomnosť DNA a ďalších látok, SR zastaví dohodnutý odber proticovidových vakcín. Po rokovaní vlády to v súvislosti s uznesením kabinetu o realizácii analýzy uviedol premiér Robert Fico.

- Tisíce ľudí v utorok večer v Novom sade ohňostrojmi vítali skupinu srbských vysokoškolákov, ktorí sa vrátili z viac než 1300 kilometrov dlhej cyklojazdy zo Srbska do Štrasburgu, aby takto upozornili na svoj boj proti korupcii v krajine, informovala agentúra AP.

- Štátne vlajky SR budú spustené na pol žrde až do skončenia štátneho smútku. Rozhodol o tom minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v súvislosti s vyhlásením štátneho smútku na Slovensku z dôvodu úmrtia pápeža Františka, ktorý v stredu schválila vláda.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR v minulom roku vyčerpalo takmer celý svoj rozpočet - 99,5 percenta. V upravenom rozpočte na rok 2024 mu bolo schválených vyše 2,093 miliardy eur.

- Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski vyhlásil, že Európa stojí pred existenčným rozhodnutím, či vstúpi do hry zjednotená a ako silný hráč, alebo sa odsúdi na marginalizáciu.

- Na Slovensku bude v sobotu (26. 4.) štátny smútok. Dôvodom je úmrtie pápeža Františka, ktorý mal mimoriadny vplyv na verejný život v SR. Štátny smútok potrvá od 8.00 do 18.00 h. Návrh na jeho vyhlásenie schválila vláda na stredajšom rokovaní.

- Koaličný Hlas-SD súhlasí s vykonaním analýzy vzoriek vakcín proti ochoreniu COVID-19, ako to navrhol premiér Robert Fico. Pred stredajším rokovaním vlády to uviedol podpredseda Hlasu-SD a minister školstva Tomáš Drucker. Nemyslí si, že ide o mrhanie prostriedkami.

- Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) apeloval na rešpektovanie záverov Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) v prípade postupu ochranky pri atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) i uniknutého videa zadržaného atentátnika Juraja C.

- Anglická rocková skupina The Cure oznámila vydanie albumu, ktorý bude obsahovať remixy piesní z jej najnovšej štúdiovej platne Songs of a Lost World (2024).