Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 6. jún 2023Meniny má Norbert
< sekcia Zahraničie

Medzinárodný trestný súd odsúdil hrozby po vydaní zatykača na Putina

Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Moskva oznámila, že začala trestné stíhanie prokurátora ICC Karima Khana a niekoľkých sudcov za nezákonné rozhodnutie žiadať zatykač na Putina pre vojnu na Ukrajine.

Haag 22. marca (TASR) — Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu v stredu vyjadril poľutovanie nad "vyhrážkami" adresovanými tomuto súdnemu orgánu po vydaní zatykača na ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnové zločiny na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Predsedníctvo Zhromaždenia zmluvných štátov, ktoré združuje 123 členských krajín ICC, vo vyhlásení uviedlo, že boli vyslovené hrozby voči Medzinárodnému trestnému súdu, ako aj ohláseným opatreniam adresované jeho prokurátorovi a sudcom.

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev podľa holandských médií údajne hovoril útoku na Haag, kde ICC sídli, nadzvukovou raketou. Moskva zároveň v pondelok oznámila, že začala trestné stíhanie prokurátora ICC Karima Khana a niekoľkých sudcov za "nezákonné" rozhodnutie žiadať zatykač na Putina pre vojnu na Ukrajine.

ICC v piatok vydal zatykač na Putina za nezákonné deportácie ukrajinských detí do Ruska, čo je vojnový zločin. Khan pre AFP povedal, že deportovaných detí sú "tisíce".

Pre podobné obvinenia vydal ICC zatykač aj na ruskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú.

Podľa Kyjeva bolo od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu (24. februára 2022) deportovaných viac než 16.000 ukrajinských detí. Mnohé z nich mali skončiť v domovoch či sirotincoch.