Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia Zahraničie

Meloniová a Orbán sa stretli pred neformálnym summitom EÚ

Na archívnej snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron, japonský premiér Fumio Kishida, prezident USA Joe Biden, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, kanadský premiér Justin Trudeau, britský premiér Rishi Sunak, predseda Európskej rady Charles Michel, nemecký kancelár Olaf Scholz a Taliansky premiér Giorgia Meloni sledoval ukážku parašutizmu počas summitu svetových lídrov G7 v Borgo Egnazia v Taliansku. Foto: TASR-AP

Na neformálnom summite hláv štátov a vlád krajín Európskej únie sa bude diskutovať o obsadení hlavných funkcií v inštitúciách EÚ.

Brusel 17. júna (TASR) - Talianska premiérka Giorgia Meloniová sa stretla v pondelok so svojim maďarským náprotivkom Viktorom Orbánom. Témou ich rokovaní boli okrem iného aj výsledky nedávnych volieb do Európskeho parlamentu. TASR o tom informuje podľa správ agentúr MTI a ANSA.

Orbán a Meloniová sa stretli v Bruseli pred neformálnym summitom EÚ. Počas stretnutia hovorili o výsledkoch eurovolieb, záležitostiach európskej pravice, úlohách, pred ktorými stojí Európska rada, či o nadchádzajúcom predsedníctve Maďarska v Rade EÚ, uviedol Orbánov hovorca Bertalan Havasi.

"Stretnutie išlo dobre, ako vždy s Talianskom," uviedol Orbán po schôdzke s Meloniovou v bruselskom hoteli Amigo.

Meloniová je predsedníčkou frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR). Do ECR patrí aj jej strana Bratia Talianska (FdI), ktorá v eurovoľbách v Taliansku obhájila pozíciu najsilnejšej strany so ziskom takmer 29 percent hlasov.

Eurovoľby v Maďarsku vyhral Orbánov Fidesz, ktorý v súčasnosti nepatrí do nijakej európskej frakcie, keďže pred dvomi rokmi vystúpil z Európskej ľudovej strany (EPP). Očakáva sa však, že sa pripojí k ECR, píše ANSA.

Na neformálnom summite hláv štátov a vlád krajín Európskej únie sa bude diskutovať o obsadení hlavných funkcií v inštitúciách EÚ. V súvislosti s obsadením týchto funkcií Orbán povedal, že všetko bude jasnejšie po nadchádzajúcej večeri. "Situácia je teraz premenlivá," uviedol predseda maďarskej vlády.