Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Merkelová: Únia sa musí snažiť o priamy kontakt s Putinom

Nemecká kancelárka Angela Merkelová počas prejavu na zasadnutí nemeckého parlamentu Bundestag pred summitom EÚ v Berlíne 24. júna 2021. Foto: TASR/AP

Nedávne udalosti podľa nemeckej kancelárky ukázali, že nestačí na množstvo ruských provokácií reagovať nekoordinovane.

Berlín 24. júna (TASR) - Európska únia by sa mala usilovať o priame rozhovory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, uviedla vo štvrtok nemecká kancelárka Angela Merkelová. Členské štáty sa však podľa nej musia spoločne postaviť proti "provokáciám" z Ruska. Informovala o tom agentúra DPA.

"Podľa môjho názoru sa musíme ako Európska únia takisto usilovať o priamy kontakt s Ruskom a ruským prezidentom," povedala Merkelová v nemeckom parlamente krátko pred odchodom na dvojdňový summit EÚ, ktorý sa začína vo štvrtok popoludní. "Nestačí, aby americký prezident hovoril s ruským prezidentom," uviedla ďalej kancelárka a zdôraznila, že aj EÚ "musí navrhnúť rôzne formáty rozhovorov".

Putin sa s americkým prezidentom Joeom Bidenom stretol minulý týždeň (16. júna) v Ženeve. Ako pripomína AFP, išlo o stretnutie, ktoré by podľa slov oboch lídrov mohlo viesť k predvídateľnejším, hoci stále napätým vzájomným vzťahom.

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a americký prezident Joe Biden sedia počas stretnutia vo vile La Grange v Ženeve v stredu 16. júna 2021.
Foto: TASR/AP


Nedávne udalosti podľa Merkelovej ukázali, že nestačí, "ak budeme na množstvo ruských provokácií reagovať nekoordinovane". Dvadsaťsedemčlenný euroblok by mal voči týmto provokáciám podľa nej zaujať skôr jednotný postoj.

Po hromadení ruských vojsk na ukrajinských hraniciach a viacerých špionážnych škandálov, ktoré vyústili do vyhostení diplomatov, sa Moskva dostala do sporu s niekoľkými západnými krajinami.

V čase veľmi napätých vzťahov medzi Moskvou a Berlínom došlo v Nemecku nedávno k zatknutiu ruského vedca, ktorý je podozrivý zo špionáže pre nemenovanú ruskú tajnú službu. Pobúrenie v EÚ zároveň vyvoláva aj uväznenie kremeľského kritika Alexeja Navaľného, ktorý sa v Berlíne liečil po takmer smrteľnej otrave.