Quantcast
< sekcia Zahraničie

Merkelová a Hollande odštartovali oslavy 50. výročia Elizejskej zmluvy

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Francois Hollande včera (21. januára 2013) odštartovali oslavy pri príležitosti 50. výročia podpísania Elizejskej zmluvy. Foto: TASR/AP Photo

Hollande zdôraznil spoločnú zodpovednosť oboch veľkých hráčov EÚ za vyriešenie dlhu krajín eurozóny a hospodárskej krízy.

Berlín 22. januára (TASR) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Francois Hollande včera (21. januára 2013) odštartovali oslavy pri príležitosti 50. výročia podpísania Elizejskej zmluvy, ktorá zabezpečila spojenectvo oboch krajín v povojnovom období. Informovala o tom agentúra DPA.

Čelní predstavitelia sa v Berlíne stretli s 200 francúzskymi a nemeckými študentmi na diskusii. Tá je súčasťou série rozličných podujatí oslavujúcich podpísanie zmluvy, vďaka ktorej sa ukončila stáročia trvajúca nevraživosť medzi oboma európskymi veľmocami.

"Bez francúzsko-nemeckého priateľstva by sa neuskutočnilo ani zjednotenie Nemecka," uviedla Merkelová, ktorá pochádza z bývalej Nemeckej demokratickej republiky (NDR), niekdajšej súčasti sovietskeho bloku.

Hollande zasa zdôraznil spoločnú zodpovednosť oboch veľkých hráčov EÚ za vyriešenie dlhu krajín eurozóny a hospodárskej krízy, ktorá na niekoľko rokov ochromila štáty európskej menovej únie.

Elizejskú zmluvu, známu aj ako Zmluvu o priateľstve, podpísali 22. januára 1963 francúzsky prezident Charles de Gaulle a nemecký kancelár Konrad Adenauer s cieľom dosiahnuť zmierenie a vzájomnú spoluprácu Francúzska a Nemecka.

Zmluva takisto vydláždila cestu k takzvanej francúzsko-nemeckej aliancii, z ktorej sa postupne stala hnacia sila v procese európskej integrácie.