Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Merkelová navštívi v piatok koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau

Angela Merkelová, archívna snímka. Foto: TASR/AP Photo

Poľsko je jedným zo strážcov pamiatky holokaustu a miliónov židov zavraždených počas druhej svetovej vojny, ako aj židovského historického a kultúrneho dedičstva.

Bratislava/Varšava 5. decembra (TASR) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová navštívi v piatok 6. decembra nacistický koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau. Bude to Merkelovej prvá návšteva tohto pamätného miesta, odkedy sa pred 14 rokmi ujala svojho úradu a v poradí tretia návšteva úradujúcej šéfky nemeckej vlády v priestoroch bývalého vyhladzovacieho tábora. Nemeckú kancelárku bude sprevádzať poľský premiér Mateusz Morawiecki. TASR o tom informovala Magdalena Suwara zo sekretariátu vedúceho Zastupiteľského úradu Veľvyslanectva Poľskej republiky v Bratislave.

Návšteva sa bude konať pri príležitosti desiateho výročia založenia nadácie Auschwitz-Birkenau Foundation, ktorá vznikla s cieľom starať sa o pamätné miesto bývalého nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora, patriaceho momentálne pod Štátne múzeum Auschwitz-Birkenau v Osvienčime. Poľsko je jedným zo strážcov pamiatky holokaustu a miliónov židov zavraždených počas druhej svetovej vojny, ako aj židovského historického a kultúrneho dedičstva. Len v rokoch 2017 a 2018 vyčlenilo poľské ministerstvo kultúry a národného dedičstva na tento účel 67 miliónov eur.

V nadväznosti na úsilie poľskej diplomacie zmenilo v roku 2007 UNESCO oficiálny medzinárodný názov tábora na "Auschwitz-Birkenau - nemecký nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor (1940-1945)". Medzinárodná aliancia pre pripomínanie holokaustu (IHRA) v tejto súvislosti následne v júni 2017 vyzvala, aby sa prestalo s používaním slovných spojení ako "poľské tábory" alebo "poľské vyhladzovacie tábory" v publikáciách alebo vo verejných diskusiách venovaných vyhladzovaniu židovského obyvateľstva nacistickým Nemeckom na okupovaných územiach Poľska počas druhej svetovej vojny. Podľa IHRA ide o formu skresľovania a popierania holokaustu.