Quantcast
< sekcia Zahraničie

Merkelová odmietla pracovnú ponuku z OSN, pracuje na memoároch

Na archívnej snímke Angela Merkelová 24. augusta 2021 v Berlíne. Foto: TASR/AP

Merkelová (67) odišla z úradu kancelárky Nemecka vlani v decembri; jej miesto zaujal sociálny demokrat Olaf Scholz.

Berlín 19. januára (TASR) - Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová odmietla ponúknutú pracovnú pozíciu v Organizácii Spojených národov (OSN).

Oznámil to v stredu jej úrad, z ktorého vyhlásenia citovala tlačová agentúra AFP. Správa prichádza v čase, keď sa expredsedníčka vlády po 16 rokoch pri moci začína venovať svojmu dôchodku.

Zdroje z prostredia OSN potvrdili, že generálny tajomník OSN António Guterres požiadal Merkelovú, aby viedla poradný orgán pre "spoločnú agendu" pre vládnutie po covidovej pandémii. Guterres daný úrad zriadil koncom minulého roka.

Merkelová "minulý týždeň hovorila s generálnym tajomníkom, pričom mu za ponúknutú pracovnú ponuku poďakovala a zároveň oznámila, že ju neprijíma", oznámil jej úrad vo vyhlásení, čím sa potvrdili predtým medializované správy.
Na archívnej snímke novozvolený nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) dáva kyticu kvetov bývalej nemeckej kancelárke Angele Merkelovej počas prevzatia úradu v sídle kancelariátu v Berlíne 8. decembra 2021.
Foto: TASR/AP

Merkelová (67) odišla z úradu kancelárky Nemecka vlani v decembri; jej miesto zaujal sociálny demokrat Olaf Scholz, ktorý prevzal kormidlo na čele trojkoalície so Zelenými a probiznisovými liberálmi zo Slobodnej demokratickej stranoy (FDP).

Merkelovej dlhoročná spolupracovníčka Beate Baumannová v decembri prezradila, že sa pracuje na Merkelovej politických memoároch, čo je projekt, ktorý bude trvať dva až tri roky.

Guterres adresoval spomínanú ponuku priamo Merkelovej formou listu, uvádzajú zdroje z OSN. Pravdepodobnosť, že ju prijme, je však, ako uvádzajú, skôr nízka. Oficiálni predstavitelia svetovej organizácie správu o Gutteresovej ponuke pre Merkelovú nekomentovali.

Spomínaná poradná rada zohráva dôležité miesto v Guterresových víziách na reformu OSN, ktorá by mala prispieť k posilneniu spolupráce medzinárodného spoločenstva.