< sekcia Zahraničie

Merkelová: Otázka írskej poistky môže byť vyriešená aj za 30 dní

Angela Merkelová, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Johnson ešte pred stretnutím s nemeckou kancelárkou oznámil, že jeho vláda nepripustí, aby írska poistka zostala súčasťou dohody.

Berlín 21. augusta (TASR) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že sporná otázka tzv. írskej poistky, ktorá bráni odchodu Británie z EÚ na základe dohody, môže byť pri dostatočnej snahe vyriešená za 30 dní. Merkelová to uviedla v stredu na spoločnej tlačovej konferencii s britským ministrom Borisom Johnsonom. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Írska poistka je podľa Merkelovej slov prechodným opatrením, ktoré má platiť len dovtedy, kým nebude s konečnou platnosťou vyriešená otázka režimu na hraniciach medzi Írskou republikou a Severným Írskom. Nemecká kancelárka uvidela, že definitívne riešenie tejto otázky môže byť nájdené v priebehu najbližších dvoch rokov. "Avšak nájsť by sme ho možno mohli aj v najbližších 30 dňoch. Prečo nie?" dodala.

Johnson ešte pred stretnutím s nemeckou kancelárkou oznámil, že jeho vláda nepripustí, aby írska poistka zostala súčasťou dohody, ktorú s Bruselom uzavrela ešte bývalá britská premiérka Theresa Mayová.

Britský premiér však neskôr počas spoločnej tlačovej konferencie pripustil, že v danej situácii je povinnosťou Británie prísť s návrhmi, ktoré by uspokojili ako Londýn, tak aj Brusel.

Britská vláda vníma írsku poistku, ktorej cieľom je zabrániť obnoveniu tzv. tvrdej hranice medzi Severným Írskom a Írskou republikou, vzhľadom na jej časovú neohraničenosť ako pascu, ktorá krajinu navždy zviaže obchodnými pravidlami Únie a znemožní Spojenému kráľovstvu uzatvárať samostatné obchodné dohody s partnermi vo svete.