< sekcia Zahraničie

Merkelová príde do Šopronu na oslavy výročia Paneurópskeho pikniku

Nemecká kancelárka Angela Merkelová, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Pozvaní nemeckí a maďarskí hostia sa zúčastnia na ekumenickej bohoslužbe v miestnom evanjelickom kostole.

Budapešť 31. júla (TASR) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová a predseda maďarskej vlády Viktor Orbán si 19. augusta v západomaďarskom meste Šopron spoločne pripomenú 30. výročie tzv. Paneurópskom pikniku - pootvorenia železnej opony na rakúsko-maďarských hraniciach medzi východom a západom Európy.

Podľa agentúry MTI to v stredu v Budapešti oznámil Orbánov hovorca Bertalan Havasi, podľa ktorého obaja politici vystúpia v šopronskom kostole s prejavom.

Pozvaní nemeckí a maďarskí hostia sa zúčastnia na ekumenickej bohoslužbe v miestnom evanjelickom kostole.

Diery v železnej opone podnietili záujem občanov Nemeckej demokratickej republiky (NDR), ktorí začali počas roka 1989 hromadne utekať do Západného Nemecka. Mnohí trávili dovolenky na Balatone a hľadali príležitosť na prechod do Rakúska. Tá sa naskytla napríklad na tzv. Paneurópskom pikniku v Šoprone 19. augusta 1989.

Počas tohto podujatia organizovaného Paneurópskou úniou sa mala na tri hodiny otvoriť pohraničná brána, aby sa mohli účastníci akcie z Maďarska i Rakúska slobodne pohybovať. Otvor v železnej opone však využilo asi 1000 východných Nemcov, ktorí doslova prebehli na Západ.

Hranica medzi Rakúskom a Maďarskom sa definitívne otvorila v noci z 10. na 11. septembra 1989. Len počas troch dní emigrovalo na Západ asi 15.000 východných Nemcov. Nemecký kancelár Helmut Kohl sa o strihaní železnej opony pri Šoprone vyjadril, že vtedy bola odstránená prvá tehla Berlínskeho múru, ktorý sa začal rúcať 9. novembra 1989.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach