Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. jún 2024Meniny má Ján
< sekcia Zahraničie

Merkelová telefonovala s Putinom.Hovorili aj o plynovode Nord Stream 2

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin počas stretnutia v Moskve 11. januára 2020. Merkelová sa stretla s Putinom v súvislosti s narastajúcim napätím na Blízkom východe i v iných oblastiach sveta. Foto: TASR/AP

Dohoda má vyriešiť aj obavy USA a krajín strednej a východnej Európy v súvislosti s možnými následkami výstavby tohto plynovodu.

Berlín 21. júla (TASR) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová telefonovala v stredu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, informovali agentúry TASS a RIA Novosti.

"Telefonický rozhovor sa týkal plnenia minských dohôd o mierovom urovnaní konfliktu na východe Ukrajiny. Témou rozhovoru boli aj energetické otázky, ako napríklad tranzit plynu cez Ukrajinu a plynovod Nord Stream 2," uviedla hovorkyňa nemeckej vlády Ulrike Demmerová.

Merkelová a Putin diskutovali o projekte Nord Stream 2 len niekoľko hodín po tom, ako Spojené štáty oznámili, že dosiahli s Nemeckom dohodu, ktorá umožní dokončenie tohto plynovodu do Európy bez toho, aby Nemecko či Rusko čelili novým americkým sankciám.

Dohoda má vyriešiť aj obavy USA a krajín strednej a východnej Európy v súvislosti s možnými následkami výstavby tohto plynovodu. USA a Nemecko majú v súvislosti s plynovodom neskôr v stredu ešte vydať spoločné vyhlásenie.