Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 22. marec 2023Meniny má Beňadik
< sekcia Zahraničie

Merkelová vyzvala Putina, aby prestal posielať zbrane na Ukrajinu

Nemecká kancelárka Angela Merkelová Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin počas telefonátu poinformoval Angelu Merkelovú o pokroku v poskytovaní humanitárnej pomoci na Ukrajine.

Berlín 16. augusta (TASR) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová v piatkovom telefonickom rozhovore vyzvala ruského prezidenta Vladimira Putina, aby zastavil prísnul zbraní a ozbrojencov na východnú Ukrajinu.

Merkelová podľa hovorcu nemeckej vlády v telefonáte tlmočila svoje obavy z vývoja situácie na východe Ukrajiny a apelovala na Putina, aby podnikol kroky na vyriešenie tamojšej krízy.

"S ohľadom na potrebu urgentného prímeria vyzvala prezidenta, aby ... zastavil prúd zbraní, vojenských poradcov a ozbrojeného personálu na Ukrajinu," uviedol hovorca Steffen Seibert, ktorého citovala agentúra Reuters.

Stručná správa zverejnená Kremľom, hovorí o tom, že Putin počas telefonátu iniciovaného nemeckou stranou poinformoval Merkelovú o pokroku v poskytovaní humanitárnej pomoci na Ukrajine. Zdôraznil pritom, že Moskva svoju humanitárnu iniciatívu realizuje v úzkej koordinácii s Medzinárodným výborom Červeného kríža (MVČK), uviedla agentúra ITAR-TASS.

Biely dom: Rusko nemá právo posielať na Ukrajinu vozidlá ani osoby

Biely dom zatiaľ nepotvrdil správy Ukrajiny o zničení časti ruskej armádnej kolóny, ktorá údajne v noci na piatok prekročila ukrajinské hranice.

"Stále zhromažďujeme informácie, ale znovu vyjadrujeme znepokojenie nad opakovanými ruskými a Ruskom podporovanými prenikaniami na Ukrajinu," uviedla v piatok hovorkyňa Bieleho domu Caitlin Haydenová, ktorú citovala agentúra Reuters.

Haydenová súčasne zdôraznila, že Moskva nemá právo posielať na Ukrajinu bez súhlasu tamojšej vlády žiadne vozidlá, osoby ani náklady, a to pod nijakou zámienkou.

Podľa Bieleho domu Putin dodáva separatistom na východe Ukrajiny tanky, obrnené vozidlá, delostrelecké systémy a raketomety.

"Prezident Putin (vo štvrtok) prisľúbil urobiť všetko, čo je v silách Ruska na ukončenie konfliktu na Ukrajine. Môže začať ukončením ruskej paľby na Ukrajinu, zastavením prísunu zbraní, podpory a peňazí separatistom a uzavretím hraníc pre militantov," uviedla Haydenová vo vyhlásení.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vo štvrtok oznámil, že ukrajinské delostrelectvo zničilo "významnú časť ruskej obrnenej kolóny, ktorá prekročila ukrajinské hranice. Ministerstvo obrany Ruskej federácie vyhlásilo, že žiadna ruská armádna kolóna na územie Ukrajiny neprešla.