Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 30. január 2026Meniny má Ema
< sekcia Zahraničie

Merz a Zelenskyj privítali úsilie v záujme prímeria na Ukrajine

Ukrajinskí vojaci delostreleckej brigády pália smerom na ruské pozície na frontovej línii pri meste Časiv Jar, v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny 24. januára 2026. Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin súhlasil s jeho požiadavkou zastaviť útoky na ukrajinské hlavné mesto Kyjev po obdobie jedného týždňa.

Berlín 30. januára (TASR) - Nemecký kancelár Friedrich Merz a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok v telefonickom rozhovore spoločne privítali „úsilie v záujme prímeria“, uviedol vo vyhlásení Berlín. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a DPA.

Merz zároveň zdôraznil, že „systematické a brutálne ničenie civilnej infraštruktúry Ukrajiny ruskými útokmi“ „stále pokračuje“, a „čo najdôraznejšie ho odsúdil“, uviedol jeho hovorca Stefan Kornelius.

Zelenskyj zároveň vyjadril vďaku Nemecku za podporu jeho krajiny, pričom vyzdvihol Merza. „Friedrich preukazuje skutočnú vodcovskú silu a ja si veľmi vážim našu koordináciu,“ napísal vo štvrtok večer na Telegrame s odkazom na spoločný telefonát.

Ukrajinský prezident pripomenul, že Nemecko podporuje jeho krajinu od prvých dní vojny. Najmä poznamenal, že dodávky systémov protivzdušnej obrany Patriot a IRIS-T sú dôležité pre ochranu ukrajinského vzdušného priestoru.

Napísal tiež, že pomoc pri prekonávaní energetickej krízy v čase ruských útokov na kritickú infraštruktúru počas zimy je nesmierne dôležitá.

Americký prezident Donald Trump predtým vo štvrtok oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin súhlasil s jeho požiadavkou zastaviť útoky na ukrajinské hlavné mesto Kyjev po obdobie jedného týždňa.

Ruské útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru v uplynulých dňoch zanechali bez svetla, tepla a vody už milióny Ukrajincov. Situácia je kritická najmä v Kyjeve. V niektorých častiach krajiny by pritom podľa predpovedí v najbližších dňoch mohla teplota klesnúť až na mínus 30 stupňov Celzia.