Quantcast
< sekcia Zahraničie

Meta odhalila dezinformačnú sieť, ktorá šírila ruskú propagandu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/DPA

Spoločnosť dodala, že išlo o najväčšie a najkomplexnejšie úsilie o šírenie ruskej propagandy od začiatku vojny na Ukrajine.

San Francisco 27. septembra (TASR) - Spoločnosť Meta odhalila rozsiahlu dezinformačnú sieť s pôvodom v Rusku, ktorá sa snažila využiť stovky falošných účtov na sociálnych sieťach a desiatky falošných spravodajských webov na šírenie ruskej propagandy o invázii na Ukrajine. Spoločnosť to oznámila v utorok, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

Meta, ktorá vlastní sociálne siete Facebook a Instagram, uviedla, že identifikovala a znemožnila predmetnú operáciu skôr, ako sa jej podarilo osloviť veľké publikum. Spoločnosť dodala, že išlo o najväčšie a najkomplexnejšie úsilie o šírenie ruskej propagandy od začiatku vojny na Ukrajine.

Daná operácia zahŕňala viac ako 60 webových stránok vytvorených tak, aby napodobňovali legitímne spravodajské weby vrátane britského denníka The Guardian a nemeckého týždenníka Der Spiegel. Namiesto skutočných správ uvádzaných týmito médiami však falošné stránky obsahovali odkazy na ruskú propagandu a dezinformácie o Ukrajine. Na šírenie propagandy medzi ľuďmi v Nemecku, Taliansku, Francúzsku, Spojenom kráľovstve a na Ukrajine bolo použitých viac ako 1600 falošných účtov na Facebooku, spresnila Meta.

David Agranovich, riaditeľ oddelenia pre elimináciu hrozieb spoločnosti Meta, povedal, že v niekoľkých prípadoch tieto dezinformácie šírili oficiálne facebookové stránky ruských veľvyslanectiev v Európe a Ázii.

Na aktivity dezinformačnej siete ako prví upozornili investigatívni reportéri v Nemecku. Meta na začiatku vyšetrovania zistila, že mnoho falošných účtov včas odstránili automatizované systémy Facebooku.

Vyšetrovatelia uviedli, že zodpovednosť za túto sieť nemôžu priamo pripísať ruskej vláde. Ako však poznamenal Agranovich, ruskí diplomati pri nej zohrali svoju rolu.

Od začiatku vojny na Ukrajine využíva Kremeľ dezinformácie a konšpiračné teórie v snahe oslabiť medzinárodnú podporu Ukrajine, píše AP. Ruské veľvyslanectvo vo Washingtone bezprostredne neodpovedalo na žiadosť o vyjadrenie k predmetnej udalosti.

Výskumníci spoločnosti Meta tiež odhalili oveľa menšiu sieť, ktorá vznikla v Číne a pokúšala sa šíriť rozdeľujúci politický obsah v Spojených štátoch.