Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Zahraničie

Meta zablokovala tisíce účtov z Ruska a Číny pre vplyvové operácie

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Zrušených bolo viac ako 7700 účtov na Facebooku, takmer 1000 stránok, 15 skupín a 15 účtov na Instagrame, ktoré boli súčasťou siete s pôvodom v Číne, uviedla spoločnosť.

San Francisco 30. augusta (TASR) - Americká spoločnosť Meta v stredu oznámila, že prekazila dve z najväčších známych vplyvových operácií s pôvodom v Číne a Rusku. Celkovo zablokovala takmer 9000 účtov na Facebooku a Instagrame. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Zrušených bolo viac ako 7700 účtov na Facebooku, takmer 1000 stránok, 15 skupín a 15 účtov na Instagrame, ktoré boli súčasťou siete s pôvodom v Číne, uviedla spoločnosť. Podľa Guya Rosena z Mety sa táto sieť javí ako najväčšia známa medziplatformová tajná vplyvová operácia na svete, ktorá zrejme porušovala zásady proti koordinovanému neautentickému správaniu.

Údajne boli zacielené na rôzne svetové regióny vrátane USA, Taiwanu, Austrálie, Británie, Japonska či oslovovali čínsky hovoriacich užívateľov.

Vyšetrovanie Mety našlo prepojenia na jednotlivcov napojených na čínske úrady. Sieť bola údajne napojená na operáciu s názvom 'Spamouflage' šíriacu nevyžiadané správy (spam), ktorú Meta postupne likviduje od roku 2019.

Vplyvová operácia podľa spoločnosti Meta zahŕňala pozitívne vyjadrenia o Číne a tamojšej provincii Sin-ťiang, kritiku Spojených štátov, západnej zahraničnej politiky či oponentov čínskej vlády vrátane novinárov a výskumníkov.

Spoločnosť Meta zároveň zablokovala tisíce škodlivých domén a zmarila pokusy o spustenie falošných účtov a stránok na jej platformách, ktoré sú spojené s ruskou operáciou známou ako 'Doppelganger' (Dvojník). Túto operáciu spoločnosť prvýkrát narušila pred rokom.

V rámci operácie, ktorá bola pôvodne namierená na Francúzsko, Nemecko a Ukrajinu, boli zverejnené falošné články zamerané na oslabenie podpory Ukrajiny, ktoré podľa DPA napodobňovali hlavné spravodajské kanály a vládne subjekty. Operácia sa teraz údajne zameriava aj na USA i Izrael.

"Ide o najväčšiu a najagresívnejšiu operáciu ruského pôvodu, ktorú sme od roku 2017 zlikvidovali," uzavrela Meta.