Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. marec 2023Meniny má Soňa
< sekcia Zahraničie

Michel sa 1. decembra stretne s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom

Predseda Európskej rady Charles Michel . Foto: TASR/AP

Nemenovaný predstaviteľ EÚ uviedol, že Michel sa bude snažiť riešiť geopolitické otázky, predovšetkým vojnu Ruska proti Ukrajine a asertívnejší prístup Pekingu k Taiwanu.

Brusel 25. novembra (TASR) — Predseda Európskej rady Charles Michel sa 1. decembra stretne v Pekingu s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Bude s ním diskutovať o celej škále globálnych otázok, vrátane vojny na Ukrajine, napätia v súvislosti s Taiwanom a obáv Európskej únie z nevyvážených ekonomických vzťahov. Témou rokovaní by mohla byť aj prípadná ďalšia spolupráca v boji proti zmene klímy. TASR prevzala správu z agentúry Reuters.

Michel sa na svojej jednodňovej návšteve stretne aj s čínskym premiérom Li Kche-čchiangom a Li Čan-šuom, predsedom Stáleho výboru Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov.

Nemenovaný predstaviteľ EÚ uviedol, že Michel sa bude snažiť riešiť geopolitické otázky, predovšetkým vojnu Ruska proti Ukrajine a asertívnejší prístup Pekingu k Taiwanu, ktorý Čína považuje za súčasť svojho územia.

"Máme vážny záujem na tom, aby Čína a Rusko nestáli na jednej strane, aby Čína neposkytovala Rusku zbrane, aby Čína neobchádzala sankcie Európskej únie," spresnil. Podľa neho to vyzerá, že Čína sa tak zatiaľ nespráva.

Michelova návšteva nasleduje po októbrovom summite európskych lídrov, na ktorom vyjadrili obavy z ekonomickej závislosti od Číny.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyhlásila, že Únia si už vzala ponaučenie zo závislosti od Ruska a musí byť opatrná vo vzťahu k Číne.

Začiatkom novembra Čínu prvýkrát navštívil nemecký kancelár Olaf Scholz.

EÚ sa od roku 2019 správa k Číne obozretnejšie, konštatuje Reuters. Odvtedy ju označuje ako partnera, ekonomického konkurenta a systémového oponenta.