Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Zahraničie

Mierové sily NATO vyšetrujú streľbu na severe Kosova

Na snímke z 15. júna 2022 látkové transparenty s logom NATO vlajú vo vetre pred sídlom aliancie v Bruseli. Foto: TASR/AP

K streľbe došlo pri obci Zubin Potok na severe Kosova, kde etnickí Srbi intenzívne demonštrovali proti nespravodlivému postupu vlády v Prištine.

Priština 26. decembra (TASR) - Mierové sily Severoatlantickej aliancie v pondelok uviedli, že vyšetrujú streľbu, ktorú zaznamenali v nedeľu v severnej časti Kosova, kde v súčasnosti prebiehajú násilné demonštrácie. Srbsko v reakcii na tento incident vyslalo k hraniciam s Kosovom veliteľa armády Milana Mojsiloviča. TASR informuje podľa správ agentúr AP a AFP.

K streľbe došlo v nedeľu večer pri obci Zubin Potok na severe Kosova, kde etnickí Srbi v uplynulých dvoch týždňoch intenzívne demonštrovali proti nespravodlivému postupu vlády v Prištine.

Mierové sily misie KFOR, ktorú vedie NATO, uviedli, že k incidentu došlo v tesnej blízkosti jednej z ich hliadok. Podľa ich vyhlásenia neboli po streľbe hlásené zranenia a v súčasnosti pracujú na objasnení všetkých faktov.

"Pre všetkých zúčastnených je dôležité vyhnúť sa akejkoľvek rétorike alebo činom, ktoré môžu spôsobiť napätie a eskalovať situáciu... Od všetkých aktérov očakávame, že budú hľadať najlepšie riešenie na zaistenie bezpečnosti a ochrany všetkých komunít," napísala misia KFOR vo vyhlásení.

Veliteľ srbskej armády Mojsilovič v nedeľu povedal, že situácia v oblasti je komplikovaná a zložitá. Dodal, že prítomnosť srbskej armády pozdĺž hraníc je nevyhnutná.

Mojsilovič po rozhovore so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom odcestoval do obce Raška, ktorá leží asi 10 kilometrov od hraníc s Kosovom. "Úlohy, ktoré má srbská armáda... sú presné, jasné a budú splnené," povedal

Srbi žijúci na severe Kosova, pobúrení zatknutím bývalého policajta, zablokovali 10. decembra hlavné cesty a paralyzovali dopravu cez dva hraničné priechody so Srbskom.

Kosovo, ktoré obývajú prevažne etnickí Albánci, vyhlásilo v roku 2008 nezávislosť od Srbska. Belehrad to však odmieta uznať a doteraz považuje Kosovo za súčasť svojho územia. Nezávislosť Kosova neuznáva ani päť členských krajín EÚ: Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko.