< sekcia Zahraničie

Migranti nie sú epidemiologickou hrozbou, riziko nákazy však existuje

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Vyhlásila to dnes vo verejnoprávnej televízii M1 hlavná lekárka maďarskej zdravotnej služby Judit Pallerová.

Budapešť 24. augusta (TASR) - Migranti prichádzajúci do Maďarska neznamenajú pre maďarské obyvateľstvo epidemiologickú hrozbu, avšak riziko nákazy existuje, vyhlásila dnes vo verejnoprávnej televízii M1 hlavná lekárka maďarskej zdravotnej služby Judit Pallerová.

"Obyvatelia Maďarska sú dobre chránení pred nákazou aj vďaka vysokej miere zaočkovania," zdôraznila Pallerová, podľa ktorej riziko spočíva v tom, že nie je možné spoznať zdravotný stav migrantov a v krajinách ich pôvodu platia iné epidemiologické pravidlá.

Podľa jej slov sú migranti najčastejšie nakazení vírusovou hepatitídou typu B a typu C, syfilisom, ale aj AIDS. Tieto sa však šíria iba pohlavným stykom a krvou. Dobrovoľníci, ktorí utečencom pomáhajú, nie sú ohrození, ak dodržia predpisy - používajú príslušné ochranné prostriedky a pravidelne si umývajú ruky dezinfekčnými prostriedkami, dodala hlavná lekárka.

Žiadateľov o azyl je veľmi problematické vyšetriť. Zo 14.000 predvolaných migrantov, o ktorých zberné tábory informovali okresného lekára, sa na vyšetrenia dostavilo doposiaľ iba necelých 500.

Ďalším problémom podľa jej slov je, že neskôr aj tí, čo absolvovali zdravotné vyšetrenie, ušli. "Bolo by potrebné zvážiť, či by počas tohto procesu nebolo lepšie migrantov umiestniť tak, aby nemohli odísť," povedala Pallerová.