< sekcia Zahraničie

Mikolášik: Európa môže hrať kľúčovú úlohu v liečbe Downovho syndrómu

Mikolášik: Európa môže hrať kľúčovú úlohu v liečbe Downovho syndrómu Foto: Európsky parlament

Štrasburg 10. marca (OTS) - „Je neprijateľné, aby dnes napriek mnohým významným pokrokom vedy pri výskume Downovho syndrómu medicína ponúkala rodičom dieťaťa s podozrením na túto diagnózu jediné – smrť ešte počas prenatálneho vývoja,“ vyhlásil europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH), ktorý dnes na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu hostí Okrúhly stôl prominentných vedcov venujúcich sa tejto diagnóze s názvom „Liečba Downovho syndrómu a ostatných geneticky podmienených mentálnych postihnutí: Mýtus alebo realita?“

Podľa Mikolášika, ktorý je predsedom frakčnej skupiny EĽS pre bioetiku a ľudskú dôstojnosť, sú už dnes mnohé výskumy tak ďaleko, že sú veľkou nádejou na zlepšenie života ľudí s týmto mentálnym postihnutím. „Európa dnes môže hrať kľúčovú úlohu v urýchlení vývoja liečby Downovho syndrómu. Preto je potrebné zmobilizovať politických predstaviteľov, aby urobili všetko pre podporu tohto výskumu,“ uviedol Mikolášik.

Europoslanec v tejto súvislosti cituje známe prieskumy renomovaných medicínskych periodík, podľa ktorých sa 99 percent dospelých s Downovým syndrómom vyjadrilo o svojom živote ako o šťastnom. „Existuje mnoho ľudí s touto diagnózou, ktorí sú blízko toho, aby mohli viesť samostatný život alebo pracovať. Práve výskum by im k tomu mohol už čoskoro pomôcť,“ skonštatoval Mikolášik, ktorý je povolaním lekár. Zároveň vyjadril svoju maximálnu podporu vedcom, ktorí sa snažia naplniť presvedčenie objaviteľa príčiny Downovho syndrómu - francúzskeho genetika Jérôma Lejeunea. Podľa neho "nájsť liečbu Downovho syndrómu bude stáť menej úsilia, než vyslať človeka na Mesiac“.

Foto: EĽS
Podujatie sa v Štrasburgu koná v súvislosti s blížiacim sa Svetovým dňom Downovho syndrómu, ktorému od roku 2006 patrí 21. marec. Ďalšími akciami, ktoré dnes na tento deň upozorňujú priamo v budove EP, sú otvorenie výstavy „Jérôme Lejeune a Downov syndróm: Objavy pre život“ a prednáška prezidenta Nadácie Jérôma Lejeunea Jean-Marie Le Méné na tému „Ako ochrániť ľudskú dôstojnosť postihnutých ľudí?“ Obe akcie sa konajú rovnako pod záštitou slovenského europoslanca.

Symbolický dátum 21. marec bol odvodený z číslic 3 a 21, keďže pri tejto diagnóze ide o trizómiu 21. chromozómu. Jeho cieľom je prispieť k lepšiemu objasneniu a porozumeniu problematiky osôb narodených s Downovým syndrómom.