Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. marec 2024Meniny má Albín
< sekcia Zahraničie

Militanti z Boko Haram začali útok na veľkomesto Maiduguri

Foto: YouTube.com

Militanti z organizácie Boko Haram, začali dnes po polnoci útok na mesto Maiduguri na severovýchode Nigérie. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na nigérijské vládne a armádne zdroje.

Maiduguri 25. januára (TASR) - Militanti z organizácie Boko Haram, začali dnes po polnoci útok na mesto Maiduguri na severovýchode Nigérie. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na nigérijské vládne a armádne zdroje.

Očitý svedok pre agentúru Reuters potvrdil, že o 09.00 h sa z Maiduguri ozývala paľba z ťažkých zbraní a nad mestom krúžili vojenské vrtuľníky. Militanti na mesto zaútočili z jeho okrajovej časti Njimtilo.

Maiduguri je hlavným mestom nigérijského štátu Borno a žije v ňom viac ako milión obyvateľov. Jeho prípadné dobytie by podľa agentúry Reuters predstavovalo významný úspech militantov z Boko Haram, ktorých cieľom je založiť na severe Nigérie islamský štát.

Skupina Boko Haram začala pred šiesti rokmi boj za vytvorenie islamského štátu na prevažne moslimami obývanom severe Nigérie pri hraniciach s Čadom, Kamerunom a Nigerom. Konflikt si doteraz vyžiadal viac ako 13.000 obetí, ďalších 1,5 milióna ľudí muselo opustiť svoje domovy.