Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 11. máj 2024Meniny má Blažena
< sekcia Zahraničie

Minister Indie: Rozvojové krajiny sú oprávnené používať fosílne palivá

Indický minister životného prostredia Bhupender Jádav. Foto: TASR/AP

Jadav tiež naznačil, že India nepodporuje iniciatívu COP26 zameranú na posilnenie akčných plánov jednotlivých krajín čo sa týka znižovania emisií do roku 2030.

Glasgow 13. novembra (TASR) - Rozvojové krajiny sú "oprávnené" používať fosílne palivá. Vyhlásil to v sobotu na klimatickom summite OSN (COP26) v Glasgowe indický minister životného prostredia Bhupender Jádav, informuje agentúra AFP.

Štáty s malou historickou zodpovednosťou za klimatickú zmenu majú "právo na spravodlivý podiel z celosvetového uhlíkového rozpočtu a sú oprávnené k zodpovednému používaniu fosílnych palív", povedal minister delegátom na summite. Dodal, že klimatickú zmenu "spôsobili neudržateľné životné štýly a neúsporné spotrebiteľské vzorce".

Jadav tiež naznačil, že India nepodporuje iniciatívu COP26 zameranú na posilnenie akčných plánov jednotlivých krajín čo sa týka znižovania emisií do roku 2030, ku ktorým sa krajiny zaviazali v parížskej klimatickej dohode.

Delegáti klimatického summitu v škótskom Glasgowe sa blížia ku koncu vyčerpávajúcich rokovaní, ktoré sa snažia zlepšiť a urýchliť plány na zníženie emisií skleníkových plynov, na štedrejšie financovanie rozvojových krajín a na vyriešenie bodov vyvolávajúcich spory, ktoré zmarili predchádzajúce rozhovory OSN o klíme. Pôvodne sa mal tento summit, ktorý sa začal 31. októbra, skončiť už v piatok. Delegáti však nedosiahli dohodu v určenom termíne a preto v rokovaniach pokračujú i počas víkendu - ohlásenie záverečnej dohody sa očakáva v sobotu večer.

Predseda prebiehajúcej klimatickej konferencie COP26 Alok Sharma predtým v sobotu povedal, že záverečný text obsahuje "konkrétne nasledujúce kroky a veľmi jasne stanovené míľniky, ktoré nás pomôžu správne nasmerovať tak, aby sme splnili ciele parížskej dohody". Jej cieľom je obmedziť globálne otepľovanie na 1,5 až 2 stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím.