Quantcast
< sekcia Zahraničie

Minister školstva ČR odstupuje pre styky s obvineným podnikateľom

Ilustračná snímka. Foto: TASR Štefan Puškáš

Český premiér Petr Fiala uviedol, že túto rezignáciu berie ako výraz zmeny politickej kultúry, ktorú chce jeho vládna koalícia presadzovať.

Praha 19. júna (TASR) - Český minister školstva Petr Gazdík z hnutia STAN v nedeľu oznámil, že 30. júna odstúpi zo svojej funkcie pre väzby na obvineného podnikateľa Michala Redla. Samotný Gazdík to oznámil v príspevku na sociálnej sieti Twitter. TASR o tom informuje na základe správy spravodajského portálu Novinky.cz.

"Rozhodol som sa podať demisiu z funkcie ministra školstva k 30. júnu. Napriek tomu, že sa necítim vinným ani vo vecnej, nieto ešte v trestnoprávnej rovine. Moje styky s niektorými ľuďmi však vrhajú tieň aj na hnutie STAN. Nechcem rozkolísať vládu ani koalíciu na prahu predsedníctva EÚ," napísal Gazdík v príspevku na Twitteri.

Český premiér Petr Fiala uviedol, že túto rezignáciu berie ako výraz zmeny politickej kultúry, ktorú chce jeho vládna koalícia presadzovať. "Beriem na vedomie rozhodnutie Petra Gazdíka rezignovať z funkcie ministra. Ďakujem mu za jeho doterajšiu prácu," napísal Fiala v príspevku na sociálnej sieti Twitter.

Podnikateľ Michal Redl bol v stredu obvinený pre podozrenie zo zlého hospodárenia pražského dopravného podniku. Medzi jedenástimi obvinenými osobami v tejto kauze je aj námestník primátora Prahy Petr Hlubuček (STAN), ktorý v stredu odstúpil zo svojich funkcií vo vládnom hnutí STAN i z postu člena dozornej rady dopravného podniku.

V predmetnej kauze Gazdík nepatrí medzi obvinené osoby. V piatkovom rozhovore pre český denník Právo však priznal, že sa stretával s obvineným Redlom.

"Áno, stýkať sa s Michalom Redlom bola chyba, alebo naivita, čo je u politika tiež chyba. To je všetko, čím sa cítim byť vinný. Určite nie účasťou v zločineckom zoskupení. Nič som neukradol," napísal Gazdík vo vyhlásení zverejnenom na stránke hnutia STAN.