Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. júl 2024Meniny má Dušana
< sekcia Zahraničie

Ministri NATO prisľúbili pomoc pri oprave ukrajinskej infraštruktúry

Na snímke ministri zahraničných vecí členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO) pózujú pre spoločnú fotografiu v úvodný deň dvojdňového rokovania ministrov zahraničných vecí členských štátov NATO v Bukurešti v utorok 29. novembra 2022. Foto: TASR/AP

Ministri členských krajín NATO ďalej vyjadrili pevnú podporu ukrajinskej nezávislosti, suverenite a územnej celistvosti a prisľúbili pomoc pri povojnovej obnove Ukrajiny.

Bukurešť 29. novembra (TASR) — Ministri zahraničných vecí krajín Severoatlantickej aliancie v utorok vyjadrili solidaritu s Ukrajinou v boji proti ruskej agresii a prisľúbili pomoc pri oprave ukrajinskej infraštruktúry zničenej pri ruských útokoch. TASR správu prevzala z televízie CNN.

"Odsudzujeme kruté činy Ruska namierené voči civilnému obyvateľstvu Ukrajiny, a tiež prípady porušovania ľudských práv, ako sú nútené deportácie, mučenie, barbarské zaobchádzanie so ženami, deťmi a zraniteľnými osobami," uvádza sa v spoločnom vyhlásení ministrov vydanom v prvý deň dvojdňového zasadnutia Severoatlantickej rady (NAC) v Bukurešti. Slovensko na ňom zastupuje šéf diplomacie Rastislav Káčer.

Ministri členských krajín NATO ďalej vyjadrili pevnú podporu ukrajinskej nezávislosti, suverenite a územnej celistvosti a prisľúbili pomoc pri povojnovej obnove Ukrajiny.

"Naďalej rozhodne podporujeme dlhodobé snahy Ukrajiny v oblasti povojnovej obnovy a reforiem, aby mala zaistenú slobodnú a demokratickú budúcnosť, zmodernizovala svoj obranný sektor... a zamedzila ďalším agresiám v budúcnosti," píše sa v prijatom vyhlásení.

Ministri tiež avizovali, že NATO bude naďalej posilňovať svoje partnerstvo s Ukrajinou v rámci jej snáh o integráciu do euroatlantických štruktúr.

Účastníci bukureštských rokovaní ďalej odsúdili všetky "neakceptovateľné kroky", ktorými Kremeľ podkopáva súčasný medzinárodný poriadok založený na dodržiavaní pravidiel vrátane ruských hybridných aktivít, vydierania za pomoci energií a vyhrážania sa použitím jadrových zbraní.