Quantcast
< sekcia Zahraničie

Ministri obrany USA a Ruska telefonovali o napätí okolo Ukrajiny

Na archívnej snímke z 21. júla 2021 americký minister obrany Lloyd Austin počas tlačovej konferencie v Pentagone vo Washingtone. Foto: TASR/AP

Moskva je obviňovaná z podpory separatistov na východe Ukrajiny, kde v roku 2014 vypukol konflikt, ktorý si vyžiadal viac ako 13.000 životov.

Washington 6. januára (TASR) – Americký minister obrany Lloyd Austin telefonoval vo štvrtok s ruským rezortným partnerom Sergejom Šojguom. Témou zriedkavého rozhovoru boli nadchádzajúce rokovania oboch krajín v Ženeve o hromadení ruských vojakov pri hranici s Ukrajinou, oznámil Pentagón. Informácie priniesla agentúra AFP.

Hovorca Pentagónu John Kirby uviedol, že ministri hovorili o "znižovaní rizika neďaleko hraníc Ukrajiny" v čase pretrvávajúcich obáv USA a európskych krajín, že by Rusko mohlo napadnúť susednú krajinu.

Moskva k ukrajinskej hranici premiestnila desaťtisíce vojakov a Kremeľ žiada záruky, že Kyjev nebude pozvaný vstúpiť do Severoatlantickej aliancie (NATO), pripomína AFP. Spojené štáty a spojenci z NATO pohrozili Moskve v prípade útoku na Ukrajinu prísnymi sankciami.

Moskva je obviňovaná z podpory separatistov na východe Ukrajiny, kde v roku 2014 vypukol konflikt, ktorý si vyžiadal viac ako 13.000 životov.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu vyhlásil, že pondelkové rozhovory USA s Ruskom nebudú úspešné, pokým bude "na hlavu Ukrajiny mieriť zbraň". Pokrok môže podľa neho nastať len v prípade deeskalácie.