Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. február 2024Meniny má Zlatica
< sekcia Zahraničie

Ministri obrany V4 rokujú v Prahe o Ukrajine aj Blízkom východe

Na archívnej snímke ministerka obrany ČR Jana Černochová. Foto: TASR Ján Krošlák

Vo štvrtok popoludní privítala svojich rezortných partnerov zo Slovenska, Poľska a Maďarska na Národnom pamätníku na Vítkove česká ministerka obrany Jana Černochová.

Praha 7. decembra (TASR) - V Prahe začalo dvojdňové rokovanie ministrov obrany krajín Vyšehradskej štvorky (V4), Slovensko na ňom zastupuje Robert Kaliňák. V piatok sa k ministrom V4 pridajú aj zástupcovia Stredoeurópskej obrannej spolupráce (Central European Defence Cooperation - CEDC) a krajín západného Balkánu. Rokovať budú o bezpečnostnej situácii na Ukrajine aj na Blízkom východe, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Vo štvrtok popoludní privítala svojich rezortných partnerov zo Slovenska, Poľska a Maďarska na Národnom pamätníku na Vítkove česká ministerka obrany Jana Černochová. Pri oficiálnej ceremónii spoločne položili veniec k hrobu neznámeho vojaka, potom sa presunuli do blízkeho Armádneho múzea, v ktorom rokujú. Večer si prezrú celý zreštaurovaný komplex, ktorý získal viacero ocenení.

V piatok sa uskutoční rokovanie vo formáte CEDC, kam okrem ČR a SR patrí aj Slovinsko, Chorvátsko, Maďarsko a Rakúsko. Poľsko má štatút pozorovateľa. Neskôr sa rokovanie ministrov rozšíri o zástupcov krajín západného Balkánu. Zúčastnia sa na ňom delegácie z Albánska, Čiernej Hory, Bosny a Hercegoviny, Severného Macedónska, Srbska a Kosova. Na rozšírenom rokovaní budú politici diskutovať najmä o dôsledkoch konfliktov na Ukrajine a Blízkoch východe na strednú Európu a západný Balkán.

Česko tento rok predsedá formátu CEDC, spoločné zasadnutie ministrov organizuje Praha po prvýkrát. Černochová na stretnutí odovzdá predsednícku štafetu maďarskému ministrovi obrany. Okrem toho Česko od júla 2023 na rok predsedá aj skupine V4. V rámci toho si určilo tri priority, ktorým sa chce venovať: bezpečná a vyspelá spoločnosť, inovatívna a prepojená ekonomika a podpora Ukrajiny.

(spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová)