< sekcia Zahraničie

POZRITE SI ČÍSLA:Ministri sa dohodli na prerozdelení 160.000 migrantov

Slovenský minister vnútra Robert Kaliňák (uprostred) a rakúska ministerka vnútra Johanna Mikl-Leitnerová počas stretnutia ministrov vnútra členských krajín EÚ v Bruseli 14. septembra 2015. Foto: TASR/AP

Už vieme, koľko utečencov pripadne Slovensku v rámci prvej relokácie.

Brusel 14. septembra (TASR/Teraz.sk) - Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere dnes uviedol, že členské štáty EÚ sa "v zásade dohodli" na prerozdelení 160.000 utečencov nachádzajúcich sa v Taliansku a Grécku medzi ostatných členov únie. Informovala o tom agentúra AP.

Podľa Maiziera v rámci provizórnej dohody, ku ktorej dnes v Bruseli dospeli ministri vnútra 28 členských štátov EÚ, ešte neboli presne stanovené kvóty pre utečencov, ktorých musia prijať jednotlivé členské štáty.

Premiestnenie 40.000 migrantov

Ministri vnútra Európskej únie dnes na mimoriadnom zasadaní v Bruseli s konečnou platnosťou rozhodli, že v priebehu nasledujúcich dvoch rokov bude z Talianska a Grécka do ostatných krajín únie presťahovaných 40.000 žiadateľov o azyl. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa vyjadrenia ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka v prípade 40.000 migrantov ide o formálne potvrdenie dohody z júla, že k prerozdeleniu dôjde len na báze dobrovoľnosti. Členské krajiny EÚ sa zatiaľ záväzne dohodli iba na prerozdelení 32.000 utečencov z Talianska a Grécka, z celkového počtu 40.000 osôb. Luxemburské predsedníctvo v EÚ musí nájsť do konca roka spôsob ako rozdeliť zvyšný počet okolo 8000 azylantov.

"Slovensko na tomto základe prijme 100 ľudí, tak ako sme už o tom informovali. K žiadnym ďalším dohodám o povinných kvótach zatiaľ nedošlo. Slovensko ich odmieta, pretože nebudú fungovať a neriešia podstatu problému," uvádza sa vo vyjadrení ministra Kaliňáka, ktoré tlmočil šéf tlačového odboru kancelárie MV SR Ivan Netík.

"Je to významné politické posolstvo. Prvé relokácie ľudí, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu, sa naozaj môžu začať veľmi rýchlo," uviedol luxemburský minister vnútra Jean Asselborn, ktorého krajina v súčasnosti EÚ predsedá.Český minister vnútra Milan Chovanec spresnil, že členské krajiny EÚ sa zatiaľ dohodli iba na prerozdelení 32.000 z celkového počtu 40.000 osôb. Luxemburské predsedníctvo v EÚ musí nájsť do konca roka spôsob ako rozdeliť zvyšný počet okolo 8000 azylantov.

Dnešné rozhodnutie ministrov vnútra EÚ umožňuje vybudovať v Grécku a Taliansku záchytné strediská na registráciu a identifikáciu utečencov, ktorí spĺňajú zákonné požiadavky na udelenie azylu.

Pozrite si presné čísla prvej relokácie 32.256 žiadateľov o azyl z Grécka a Talianska

KrajinaPočet pridelených migrantov
 Rakúsko 0
Belgicko1.364
Bulharsko450
Chorvátsko400
Cyprus173
Česká republika1.100
Estónsko130
Fínsko792
Francúzsko6.752
Nemecko10.500
Maďarsko0
Írsko600
Lotyšsko200
Litva255
Luxembursko320
Malta60
Holandsko2.047
Poľsko1.100
Portugalsko1.309
Rumunsko1.705
Slovensko100
Slovinsko230
Španielsko1.300
Švédsko1.369


Česko a Slovensko v Bruseli najtvrdšie vystupovali proti povinným kvótam

Na mimoriadnom zasadnutí ministrov vnútra EÚ v Bruseli, zameranom na riešenie utečeneckej krízy, vystupovala najtvrdšie proti systému povinných kvót česká a slovenská delegácia. Uviedol to český minister vnútra Milan Chovanec po skončení prvej tretiny rokovaní.

Podľa odhadu českého ministra až 90 percent členských krajín podporuje kvóty na relokácie utečencov.

Chovanec potvrdil, že Rada ministrov schválila júnový plán na relokáciu 40.000 utečencov, ktorý je na dobrovoľnej báze a platí na obdobie dvoch rokov. Tento plán sa vďaka súhlasu ministrov môže začať realizovať.

Česká republika je podľa Chovanca pripravená, má potrebné kapacity pre okolo 1100 pridelených utečencov a procedúry v prípade Sýrčanov a Eritrejčanov budú rýchle, najviac do niekoľko týždňov. Minister však pripomenul, že ČR azylantov na rozdiel od iných krajín EÚ internuje a drží ich pod kontrolou, s obmedzenou možnosťou pohybu, dovtedy kým trvá azylová procedúra.

Členské krajiny EÚ sa zatiaľ dohodli iba na prerozdelení 32.000 utečencov z Talianska a Grécka, z celkového počtu 40.000 osôb. Luxemburské predsedníctvo v EÚ musí nájsť do konca roka spôsob ako rozdeliť zvyšný počet okolo 8000 azylantov.

V súvislosti s novším návrhom Európskej komisie na relokáciu ďalších 120.000 utečencov, Chovanec priznal, že v texte pripravenom pre ministrov chýba slovné spojenie "povinné kvóty". Navrhnutý dokument je však podľa neho "zahmlený" diplomatickým žargónom, ktorý "víta" snahy komisie a tie sú spojené so systémom národných kvót a vytvorením stáleho relokačného mechanizmu.

"Pre nás povinný mechanizmus nie je prijateľný a obávam sa, že tento text nemôžem schváliť," uviedol Chovanec v rámci rokovaní.

Český minister vnútra priznal, že Slovensko a ČR nemajú v Rade ministrov potrebnú blokačnú menšinu. Utečenecká kríza je však podľa neho taká zásadná téma, že si snáď aj staršie a väčšie členské štáty EÚ uvedomujú, že o nej nemôžu rozhodnúť nasilu.

Slovenský minister vnútra Robert Kaliňák
Foto: TASR/AP

Debaty o odmietaní stáleho relokačného mechanizmu či povinných kvót prebiehajú s Maďarskom, ale aj Holandskom či Fínskom, pričom snahou je predložiť jasné argumenty a apelovať na zdravý rozum.

"Lebo skutočne neviem ako udržať nejakého migranta za nohu, urobiť z neho v Európe občana druhej kategórie, ktorý nemôže využívať výdobytky Schengenu," skonštatoval minister. Dodal, že ČR systém povinných kvót považuje za nefunkčný a nemôže podporovať niečo, čo nefunguje.

Chovanec pripustil možnosť mimoriadneho summitu EÚ na túto tému, ak by sa dnes večer alebo v noci ministri vnútra v tejto zásadnej otázke nedohodli. Podľa kuloárnych informácií by sa krízový summit mohol konať koncom budúceho týždňa. Z hľadiska záujmov Slovenska a Českej republiky by bol krízový summit vítaný, lebo premiéri majú právomoc predložené návrhy vetovať a zablokovať. Kým na ďalšej, októbrovej Rade ministrov, by ostatné národné delegácie pri hlasovaní kvalifikovanou väčšinou slovenský a český postoj ľahko prehlasovali.

Chovanec na otázku, či ČR neuvažuje o dočasnom zavedení kontrol na svojich hraniciach, po vzore Nemecka, uviedol, že zatiaľ ide iba o posilnenie kontrol na hraniciach. Česi budú podľa jeho slov vracať všetkých migrantov z územia Rakúska späť do tejto krajiny a nenechajú ich prejsť do Nemecka.

Migrácia ako problém

Slovenský minister vnútra Robert Kaliňák v rámci svojho vystúpenia ocenil, že vôbec po prvýkrát sa Rada zaoberá tým, že migrácia je problém. Vyjadril podporu pre návrh viac pomáhať utečeneckým táborom v Turecku, Jordánsku a Libanone a rovnako zdôraznil, že utečeneckú krízu treba riešiť na vonkajších hraniciach EÚ a že systém povinných kvót nemôže fungovať.

Francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve v súvislosti s dnešným rokovaním uviedol, že ministri hovorili aj nutnosti zabezpečiť urýchlenú repatriáciu migrantov, ktorí neutekajú pred vojnovým konfliktom alebo prenasledovaním.

Ďalšie stretnutie ministrov vnútra EÚ venované európskej utečeneckej kríze sa bude konať 8. októbra.