Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 5. máj 2024Meniny má Lesia a Lesana
< sekcia Zahraničie

Ministri zahraničných vecí Francúzska a Nemecka navštívili Líbyu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Generálny tajomník OSN António Guterres v stredu vyjadril hlboké znepokojenie v spojitosti s pretrvávajúcim pôsobením zahraničných elementov v Líbyi.

Tripolis 25. marca (TASR) - Ministri zahraničných vecí Francúzska, Nemecka a Talianska sa vo štvrtok v Tripolise stretli s líbyjským ministrom zahraničných vecí s cieľom vyjadriť podporu novej líbyjskej vláde. Informovala o tom agentúra AFP.

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian, nemecký šéf diplomacie Heiko Maas a Luigi Di Maio z Talianska Líbyu navštívili desať dní po tom, ako 15. marca zložila prísahu vláda národnej jednoty (GNU). Tá by pod vedením premiéra Abdala Hamída Dubajbu mala zjednotiť túto vojnou zmietanú severoafrickú krajinu a priviesť ju k voľbám plánovaným na koniec tohto roka.

Nová administratíva nahradila medzinárodne uznávanú vládu národnej zhody (GNA) sídliacu s Tripolise a paralelne s ňou pôsobiaci vládny kabinet, ktorého baštou bol región Kyrenaika (v arabčine Barka) na východe Líbye. Ide o kľúčový región, ktorý prakticky ovládali vojenské jednotky veliteľa Chalífu Haftara. Exekutíva pôsobiaca na líbyjskom východe nebola medzinárodne uznaná.

V Líbyi vypukol chaos po povstaní z roku 2011, ktoré vzdušnými útokmi podporilo aj NATO a viedlo k pádu režimu Muammara Kaddáfího i jeho smrti.

V krajine následne vznikli dve mocenské centrá: kým východná časť Líbye sa hlásila k Haftarovi, v hlavnom meste Tripolis sídlila vláda podporovaná Organizáciou Spojených národov. Líbya sa stala zástupným bojiskom súperiacich síl a do konfliktu boli vtiahnuté zahraničné mocnosti.

Prímerie vyhlásené vlani v októbri a výber kandidáta na predsedu vlády vo februári - schválený oboma hlavnými regionálnymi mocenskými centrami - priniesli nádej, že nová dočasná vláda môže priviesť krajinu k voľbám, ktoré by sa mali konať tento rok v decembri.

Približne sedem miliónov obyvateľov Líbye čelí hospodárskej kríze a v krajine narastá nezamestnanosť, inflácia a korupcia, analyzuje AFP. Takisto je potrebné vyriešiť aj odchod približne 20.000 žoldnierov a príslušníkov zahraničných síl z krajiny.

Generálny tajomník OSN António Guterres v stredu vyjadril hlboké znepokojenie v spojitosti s pretrvávajúcim pôsobením "zahraničných elementov" v Líbyi.