Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 1. október 2023Meniny má Arnold
< sekcia Zahraničie

V Minsku sa začalo rokovanie Kontaktnej skupiny o Ukrajine

Bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma máva počas príchodu na rokovania takzvanej ukrajinskej kontaktnej skupiny a zástupcov separatistov v Minsku 10. februára 2015. Foto: TASR/AP

Kým nemecká kancelárka Angela Merkelová opakovane zdôraznila, že v súvislosti s Minskom nevie vylúčiť žiadny scenár, šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier varoval pred krachom.

Minsk 10. februára (TASR) - V Minsku sa dnes večer začali rokovania Kontaktnej skupiny o situácii na východe Ukrajiny, ktoré predurčia zmysluplnosť na stredu naplánovanej vrcholnej schôdzky prezidentov Francúzska, Ruskej federácie a Ukrajiny, Francoisa Hollanda, Vladimira Putina a Petra Porošenka, ako aj nemeckej spolkovej kancelárky Angely Merkelovej v bieloruskej metropole.

Informáciu priniesla tlačová agentúra UNIAN.

Účastníkmi rokovaní sú podľa rovnakého zdroja niekdajší ukrajinský prezident Leonid Kučma, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie na Ukrajine Michail Zurabov, predstaviteľka Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), švajčiarska diplomatka Heidi Tagliaviniová, ako aj zástupcovia samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, Denis Pušilin a Vladislav Dejnego.

Vzhľadom na pretrvávajúce boje na východe Ukrajiny sa pozornosť všetkých zainteresovaných upiera práve na Minsk.

Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová vyzvala dnes všetky konfliktné strany, aby urobili maximum pre dosiahnutie mierovej dohody a zdôraznila, že táto šanca sa nesmie premrhať.

O stredajšom stretnutí v Minsku hovoril dnes aj ukrajinský prezident Petro Porošenko pri schôdzke v Kyjeve so šéfom španielskej diplomacie Josém Manuelom Garcíom-Margallom ako o jednej z posledných šancí vyhlásiť bezpodmienečné prímerie na východe Ukrajiny a stiahnuť odtiaľ ťažké zbrane.

Rôzne scenáre

Kým nemecká kancelárka Angela Merkelová opakovane zdôraznila, že v súvislosti s Minskom nevie vylúčiť žiadny scenár, šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier varoval pred krachom. Povedal, že rokovania mali doteraz zmysel. Do začiatku summitu v Minsku ale zostáva vyriešiť ešte veľa otvorených otázok, pripustil. Skúseného diplomata znepokojujú správy o ďalších bojových operáciách na Ukrajine, ktoré by mohli, nie po prvý raz, prekaziť snahy o mierové urovnanie konfliktu.

Prezidenti USA a Ukrajiny, Barack Obama a Petro Porošenko, dnes telefonicky diskutovali o novom nemecko-francúzskom návrhu na dosiahnutie mierovej dohody s Ruskom, a to deň po Obamovom stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou vo Washingtone, ktorého ústrednou témou bola práve ukrajinská kríza.

Francúzsky prezident Francois Hollande dnes vyjadril odhodlanie odcestovať do Minska so zámerom absolvovať tam úspešné rokovania.Najvyšší ruský predstaviteľ, prezident Vladimir Putin vyhlásil, že stredajší summit sa bude konať iba v prípade, ak sa všetky strany dohodnú na detailoch nového prímeria, navrhnutého Merkelovou a Hollandom minulý týždeň.