Quantcast
< sekcia Zahraničie

Bezpečnostná rada OSN schválila predĺženie misie v Západnej Sahare

Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, archívne foto Foto: TASR/AP

Schválená rezolúcia vyzýva misiu OSN v Západnej Sahare, aby obnovila svoju plnú funkčnosť do 90 dní. Mandát dostala do 30. apríla 2017.

New York 30. apríla (TASR) - Bezpečnostná rada OSN schválila včera obnovenie mandátu Misie OSN pre referendum v Západnej Sahare (MINURSO) o ďalší rok s odôvodnením, že je to "naliehavo potrebné", aby sa zabránilo nepriateľským činom v tomto regióne.

Za obnovenie misie hlasovalo 10 krajín, proti boli dve. Tri krajiny, vrátane Ruska disponujúceho právom veta, sa hlasovania zdržali, informovala tlačová agentúra DPA.

Schválená rezolúcia vyzýva misiu OSN v Západnej Sahare, aby obnovila svoju "plnú funkčnosť" do 90 dní. Mandát dostala do 30. apríla 2017.

Americká veľvyslankyňa pri OSN Samantha Powerová po schválení rezolúcie vyhlásila, že "MINURSO zohráva nenahraditeľnú úlohu pri zachovaní a garantovaní bezpečnosti v Západnej Sahare a musí v tom pokračovať, kým nebude dosiahnuté spravodlivé, trvácne a obojstranne prijateľné politické riešenie, ktoré zaistí sebaurčenie pre ľudí zo Západnej Sahary".

Dnešnému hlasovaniu predchádzal minulý mesiac príkaz Maroka, aby OSN stiahla z misie v Západnej Sahare svojich zahraničných pracovníkov po tom, ako generálny tajomník OSN Pan Ki-mun použil výraz "okupácia" na opísanie marockej anexie tejto spornej oblasti. Vyjadril sa tak počas návštevy tábora utečencov zo Západnej Sahary v Alžírsku.

Maroko pripojilo Západnú Saharu v 70. rokoch minulého storočia, keď sa z nej stiahlo Španielsko ako vtedajšia koloniálna mocnosť.

Za suverenitu Západnej Sahary bojuje oslobodenecké hnutie Polisario, podporované Alžírskom a ďalšími africkými štátmi. Do roku 1991, keď OSN sprostredkovala prímerie, viedlo proti marockej prítomnosti partizánsku vojnu. Znepriatelené strany sa však ešte stále nedokázali dohodnúť na budúcnosti regiónu.

Maroko nehodlá poskytnúť Západnej Sahare viac než autonómiu. Saharskú arabskú demokratickú republiku (SADR), ktorú vyhlásilo Polisario, uznáva niekoľko štátov najmä z Africkej únie, ale žiadna západná krajina. Oblasť Západnej Sahary je bohatá na fosfáty, pri pobreží sa môže nachádzať ropa a zemný plyn.