< sekcia Zahraničie

Mjanmarská armáda strieľala do demonštrantov, podľa OSN zabila 38 ľudí

Na snímke učitelia v uniformách a tradičných mjanmarských klobúkoch sa zúčastňujú demonštrácie na protest proti armádnemu prevratu v krajine v meste Mandalay v Mjanmarsku v stredu 3. marca 2021. Foto: TASR/AP

Dnes bol najkrvavejší deň od prevratu, poznamenala vyslankyňa OSN Christine Schranerová Burgenerová, ale neposkytla žiadne ďalšie podrobnosti - ani o mŕtvych.

New York 3. marca (TASR) - Mjanmarské bezpečnostné sily strieľali v stredu do protestujúcich ľudí. Vyslankyňa OSN v Mjanmarsku označila tento deň za "najkrvavejší deň" od minulomesačného vojenského prevratu v tejto juhovýchodnej ázijskej krajine, pretože bolo zabitých až 38 ľudí.

Mjanmarsko zažíva ťažké obdobie od 1. februára, keď armáda zosadila a zadržala civilnú líderku Aun Schan Su Ťij. Ukončila tým desať rokov trvajúci experiment krajiny s demokraciou a vyvolala každodenné masové protesty ľudí, pripomenula tlačová agentúra AFP.

Medzinárodný tlak silnie: západné mocnosti znovu zavádzajú sankcie voči generálom a Británia vyzvala Bezpečnostnú radu OSN, aby sa v piatok 5. marca zišla na mimoriadnom zasadnutí.

Junta však ignoruje celosvetovú kritiku situácie v Mjanmarsku a na povstanie ľudí reaguje čoraz väčším násilím.

"Len dnes zomrelo 38 ľudí. Od začiatku prevratu máme teraz už vyše 50 mŕtvych a mnohí sú zranení," povedala novinárom vyslankyňa OSN Christine Schranerová Burgenerová.

Na snímke demonštranti protestujúci proti vojenskému prevratu v krajine utekajú pred slzným plynom polície polície a vojakov v Mandalay v Mjanmarsku v stredu 3. marca 2021. V Mjanmarsku sa vystupňovali už mesiac trvajúce protesty proti vojenskému puču a väzneniu štátnych predstaviteľov armádou.
Foto: TASR/AP


"Dnes bol najkrvavejší deň od prevratu," poznamenala, ale neposkytla žiadne ďalšie podrobnosti - ani o mŕtvych.

Vyslankyňa vyzvala OSN, aby podnikla proti generálom "veľmi dôrazné kroky". Dodala, že sa s nimi rozprávala a generáli odsúdili vyhrážanie sankciami.