Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. september 2023Meniny má Cyprián
< sekcia Zahraničie

F. Mogheriniová: Srbsko urobilo významný pokrok smerom k členstvu v EÚ

Federica Mogheriniová, archívne foto. Foto: TASR/AP

Šéfka európskej diplomacie, zároveň dodala, že EÚ trvá na svojich prointegračných záväzkoch voči Srbsku a ostatným krajinám západného Balkánu.

Brusel 16. novembra (TASR) - V poradí už štvrté zasadnutie Asociačnej a stabilizačnej rady EÚ-Srbsko konalo sa vo štvrtok pod taktovkou šéfky európskej diplomacie Federiky Mogheriniovej v Bruseli.

Šéfkou srbskej delegácie bola premiérka Ana Brnabičová a rokovaniam asistoval aj eurokomisár pre európsku susedskú politiku a rozšírenie Johannes Hahn.

Federica Mogheriniová skonštatovala, že je to dobrá príležitosť prehodnotiť pokrok Srbska pri príprave na pristúpenie k EÚ.

"S desiatimi prístupovými kapitolami otvorenými, z ktorých dve boli provizórne uzavreté, urobilo Srbsko výrazný pokrok na ceste k členstvu v EÚ," skonštatovala Mogheriniová na spoločnej tlačovej konferencii s Brnabičovou. Dodala zároveň, že EÚ trvá na svojich prointegračných záväzkoch voči Srbsku a ostatným krajinám západného Balkánu.

Podľa jej slov EÚ víta záväzky Srbska týkajúce sa regionálnej spolupráce, doterajšie kroky prijaté Belehradom pri vykonávaní jeho akčných plánov pre "ťažké" prístupové kapitoly č. 23 a 24 zamerané na otázky právneho štátu, ako aj pokrok v dialógu medzi Belehradom a Prištinou, ktorý umožnil Európskej únii otvoriť od posledného zasadnutia Asociačnej a stabilizačnej rady viacero kapitol.

"Chcela som vyslať signál, že EÚ a integrácia Srbska do EÚ je najvážnejším strategickým cieľom srbskej vlády," uviedla Brnabičová a spresnila, že ide o politickú kontinuitu s krokmi predošlej vlády a aj o názorovú zhodu s prezidentom Alexandrom Vučičom.

Zároveň ocenila zvyšujúcu sa ekonomickú spoluprácu Srbska so štátmi EÚ, ktoré dnes predstavujú 65 percent obchodného obratu krajiny, a poďakovala Únii, že od roku 2000 pomohla jej krajine sumou vyše deviatich miliárd eur.

EÚ vyzvala Srbsko, aby zintenzívnilo reformné úsilie a zameralo sa na účinné vykonávanie a monitorovanie reforiem v oblastiach právneho štátu, základných práv, nezávislosti demokratických inštitúcií a verejnej správy, ako aj pri rozvoji fungujúceho trhového hospodárstva a zlepšení podnikateľského prostredia.

V súvislosti s dialógom medzi Srbskom a Kosovom, ktorý EÚ podporuje, je podľa Bruselu potrebné, aby Belehrad a Priština spolupracovali na novej fáze rokovaní smerom ku komplexnej normalizácii vzťahov.