Quantcast
< sekcia Zahraničie

Moldavský súd nariadil proruskému exprezidentovi domáce väzenie

Moldavský prezident Igor Dodon, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Kremľom podporovaný Dodon sa v roku 2020 uchádzal o znovuzvolenie do funkcie prezidenta Moldavskej republiky. V druhom kole ho však porazila proeurópsky orientovaná expremiérka Sanduová.

Kišiňov 26. mája (TASR) - Moldavský súd nariadil vo štvrtok bývalému proruskému prezidentovi Igorovi Dodonovi domáce väzenie na 30 dní po tom, čo ho zadržali pre podozrenie z vlastizrady a korupcie. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na súd v hlavnom meste Kišiňov.

Prokuratúra, ktorá pre Dodona žiadala väzbu, uviedla, že sa proti rozhodnutiu súdu odvolá. Jeho zadržanie oznámila v utorok.

Podľa prokurátora Petra Jarmaljuka exprezident "plánoval útek z krajiny". Pri prehliadke sa podľa neho našiel cestovný lístok na 26. mája, ako aj "veľká hotovosť v cudzej mene".

Dodon po vypočutí pred novinármi označil prípad za "politicky" motivovaný a obvinil úradujúcu prezidentku Maiu Sanduovú, že jeho zadržanie iniciovala.

Exprezident je podozrivý z "pasívnej korupcie", nezákonného obohacovania, nezákonného financovania politických strán alebo volebných kampaní zločineckou organizáciou a zo zrady štátu.

Kremľom podporovaný Dodon sa v roku 2020 uchádzal o znovuzvolenie do funkcie prezidenta Moldavskej republiky. V druhom kole ho však porazila proeurópsky orientovaná expremiérka Sanduová. Dodon stál na čele krajiny v rokoch 2016 až 2020.

Bývalá sovietska republika Moldavsko má 3,5 milióna obyvateľov a v posledných rokoch prešla niekoľkými politickými krízami. Krajina je rozdelená medzi prívržencov Európskej únie a tých, ktorí preferujú užšie vzťahy s Ruskom. Moldavsko patrí k najchudobnejším krajinám v Európe.

K Moldavsku patrí i Podnestersko – proruský separatistický región hraničiaci s Ukrajinou. Kišiňov vyjadril podporu Kyjevu po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin vyslal vojakov na Ukrajinu.