Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. november 2023Meniny má Vratko
< sekcia Zahraničie

Moldavsko zakázalo proruskú stranu Šor

Na archívnej snímke moldavská prezidentka Maia Sanduová. Foto: TASR - Jakub Kotian

Poslanci za túto stranu si mandáty v parlamente zachovajú ako nezávislí, bez práva vstúpiť do iných strán.

Kišiňov 19. júna (TASR) - Moldavský ústavný súd vyhlásil v pondelok proruskú stranu Šor za "protiústavnú". Verdikt znamená okamžitý zákaz tejto strany, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

Strana Šor dlhodobo organizuje protivládne protesty v tejto malej krajine susediacej s Ukrajinou. Stranícky šéf oligarcha Ilan Šor žije v exile v Izraeli a Západ aj Kišiňov ho dlhodobo obviňujú zo snahy destabilizovať Moldavsko. USA a EÚ na neho preto uvalili sankcie.

Podľa pondelňajšieho rozhodnutia súdu sa strana považuje za rozpustenú od okamihu vynesenia verdiktu. Moldavské ministerstvo spravodlivosti má zriadiť osobitnú komisiu, ktorá dokončí všetky právne postupy potrebné na likvidáciu strany.

Poslanci za túto stranu si mandáty v parlamente zachovajú ako nezávislí, bez práva vstúpiť do iných strán.

Samotný Ilan Šor sa k rozhodnutiu súdu bezprostredne nevyjadril, podpredsedníčka strany Marina Tauberová ho však v pondelok odsúdila.

"S naším tímom sa aj tak dostaneme k moci. Pre nás je tento hanebný proces skúsenosťou," povedala. "Občania musia mať právo na slobodnú voľbu. Náš tím bude bojovať za všetko dobré pre Moldavsko."

Šor už skôr poprel, že protesty sú súčasťou pokusov o destabilizáciu Moldavska alebo súčasťou ruskej hrozby. Obvinil moldavskú prezidentku Maiu Sanduovú, že vedie Moldavsko k bankrotu.

Samotná prezidentka pondelňajší verdikt privítala s tým, že "politická strana, ktorá vzišla z korupcie a (funguje) pre korupciu, je hrozbou pre ústavný poriadok a bezpečnosť štátu".