Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Zahraničie

Moldavsko zničí výbušniny z dronu nájdeného pri hranici s Ukrajinou

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Moldavská polícia uviedla, že pri skúmaní trosiek dronu iránskej výroby Šáhid našla 50 kilogramov výbušnín.

Kišiňov 12. februára (TASR) - Moldavské úrady v pondelok oznámili, že zničia výbušniny z dronu Šáhid, ktorého trosky boli objavené v nedeľu neďaleko hraníc s Ukrajinou. Moldavský minister zahraničných vecí Mihai Popsoi zároveň odsúdil ustavičné barbarské cezhraničné útoky Ruska, informuje TASR podľa správy agentúry AP.

Moldavská polícia uviedla, že pri skúmaní trosiek dronu iránskej výroby Šáhid našla 50 kilogramov výbušnín. Na mieste havárie pri juhomoldavskej obci Etulia polícia pozbierala všetky časti zariadenia a zneškodnila ich.

Moldavská pohraničná polícia sa domnieva, že trosky pochádzajú z dronov, ktoré zostrelila ukrajinská vzdušná obrana v piatok v noci počas útoku Ruska na ukrajinský Izmajilský okres. Obec Etulia je totiž od mesta Izmajil vzdialená len približne 40 kilometrov.

Šéf moldavskej diplomacie v nedeľu odsúdil neprestajné útoky Ruska na Ukrajinu, ktoré majú podľa neho priamy dopad aj na Moldavsko. "Zvyšky dronu Šáhid, ktoré boli dnes nájdené na juhu krajiny neďaleko hraníc, sú ostrou pripomienkou násilia a deštrukcie zasievanej Kremľom," uviedol Popsoi na sociálnej sieti X.

Moldavsko aj vlani niekoľkokrát objavilo na svojom území trosky rakiet. Niektoré obsahovali výbušniny, ktoré museli byť zničené pri kontrolovanom výbuchu. Úlomky rakiet a dronov dopadli počas vojny na Ukrajine aj na územie Poľska a Rumunska.

Od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu vo februári 2022 čelí Moldavsko viacerým problémom vrátane energetickej krízy, pretože Rusko mu výrazne obmedzilo dodávky zemného plynu. Chudobná postsovietska krajina okrem toho čelí aj vysokej inflácii. Predstavitelia Moldavska tieto problémy často pripisujú snahám Ruska o destabilizáciu krajiny. Moskva však obvinenia popiera.