< sekcia Zahraničie

Montchalinová: Odmietnutie Goulardovej je inštitucionálnou krízou

Market Sylvie Goulardová, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Musíme to vyriešiť pokojne, bez hnevu, ale Ursula von der Leyenová mám musí povedať, čo očakáva od Francúzska,"</i> dodala Montchalinová s odkazom na šéfku budúcej Európskej komisie.

Paríž 11. októbra (TASR) - Odmietnutie francúzskej kandidátky na post eurokomisárky zo strany Európskeho parlamentu predstavuje "závažnú inštitucionálnu krízu pre Európu". Podľa agentúry AFP to vyhlásila v piatok francúzska ministerka pre európske záležitosti Amélie de Montchalinová.

"Je to v prvom rade závažná inštitucionálna kríza pre Európu, pretože bez francúzskej komisárky sa komisia nemôže chopiť práce," uviedla Montchalinová pre rozhlasovú stanicu France Inter.

"Musíme to vyriešiť pokojne, bez hnevu, ale Ursula von der Leyenová mám musí povedať, čo očakáva od Francúzska," dodala Montchalinová s odkazom na šéfku budúcej Európskej komisie.

Poslanci EP z výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa (IMCO) a výboru pre priemysel, výskum a energetiku (ITRE) vo štvrtok po druhom vypočutí definitívne zamietli kandidatúru Francúzky Sylvie Goulardovej na post eurokomisárky. V budúcej exekutíve EÚ mala byť zodpovedná za vnútorný trh i obranný priemysel a riadiť tri dôležité generálne riaditeľstvá.

Poslanci, ktorí sa zúčastnili na jej prvom híringu 2. októbra, boli nespokojní najmä s odpoveďami, ktoré dala na otázky spojené s vyšetrovaním svojej osoby v kauze nelegálneho zamestnávania asistentov v čase, keď pôsobila ako europoslankyňa, a s trojročnou konzultačnou činnosťou pre americký think-tank Berggruen Institute.

Kauzu s fiktívnym zamestnávaním asistentov ešte stále vyšetruje Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF).

"Sylvie Goulardová sa stala obeťou politickej hry, ktorá ovplyvňuje celú Európsku komisiu," vyhlásil vo štvrtok francúzsky prezident Emmanuel Macron. Upozornil, že sa na túto tému bude rozprávať s budúcou predsedníčkou EK. Dodal, že sa pousiluje, aby Francúzsku zostalo portfólio pridelené pôvodne Goulardovej.

Francúzska vláda musí čo najskôr navrhnúť nového kandidáta na post v exekutíve EÚ, ktorého ešte predtým, než sa dostaví na vypočúvanie pred poslancov europarlamentu, musí odobriť von der Leyenová.