Quantcast
< sekcia Zahraničie

Morawiecki obvinil EÚ, že sa voči menším členom správa imperialisticky

Na archívnej snímke poľský premiér Mateusz Morawiecki. Foto: TASR/AP Foto: TASR - AP

Poľský premiér Mateusz Morawiecki obvinil v stredu Európsku úniu z imperialistického správania sa k menším členským štátom. Uviedol to pre nemecký denník Die Welt.

Varšava 10. augusta (TASR) - Poľský premiér Mateusz Morawiecki obvinil v stredu Európsku úniu z imperialistického správania sa k menším členským štátom. Uviedol to pre nemecký denník Die Welt, informovala agentúra Reuters.

"Politická prax ukázala, že stanoviská Nemecka a Francúzska majú väčší význam než všetky ostatné... Máme teda dočinenia s formálnou demokraciou a de facto s oligarchiou, v ktorej majú moc tí najmocnejší," napísal Morawiecki pre nemecký denník.

Poľský premiér uviedol, že proti imperializmu v EÚ sa musí bojovať rovnako ako proti imperializmu v Rusku. Dodal, že ruská invázia na Ukrajinu jasne ukázala na nedostatky Únie. Zároveň vyzval na "hlbokú reformu, ktorá vráti spoločné dobro a rovnosť do popredia princípov EÚ".

Morawieckeho vládna strana Právo a Spravodlivosť (PiS) sa s Bruselom už viackrát sporila v otázkach právneho štátu. Európska únia naznačila, že nie je spokojná s najnovšími reformami v poľskom súdnictve.