Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. február 2024Meniny má Zlatica
< sekcia Zahraničie

Morawiecki: Poľsko môže zakázať dovoz aj iných ukrajinských produktov

Na archívnej snímke premiér Poľska Mateusz Morawiecki. Foto: TASR/Martin Baumann

Kyjev v pondelok oznámil, že u Svetovej obchodnej organizácie (WTO) podal žalobu na Poľsko, Maďarsko a Slovensko.

Varšava 20. septembra (TASR) — Poľský premiér Mateusz Morawiecki v stredu varoval, že jeho krajina by mohla zakázať dovoz ďalších ukrajinských poľnohospodárskych produktov, ak sa Kyjev rozhodne eskalovať konflikt okolo zákazu dovozu ukrajinského obilia, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

Varovanie poľského premiéra bolo reakciou na slová námestníka ukrajinského ministra obchodu Tarasa Kačku, ktorý pre poľský denník Rzeczpospolita povedal, že Ukrajina v najbližších dňoch zakáže dovoz niektorých poľských produktov.

Kyjev v pondelok oznámil, že u Svetovej obchodnej organizácie (WTO) podal žalobu na Poľsko, Maďarsko a Slovensko. Dôvodom je zákaz dovozu ukrajinského obilia, ktorý sa Európska únia minulý týždeň rozhodla zrušiť, uvedená trojica krajín sa ho však rozhodla naďalej ponechať v platnosti.

Zákaz dovozu obilia bol zavedený v máji v záujme ochrany poľnohospodárov v Bulharsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku, ktorí za poklesom cien obilia na domácich trhoch videli práve dovoz ukrajinského obilia. Ukrajinské obilie sa mohlo cez územie tejto pätice štátov iba prepravovať, no nesmelo sa tam predávať.

Spor o vývoz obilia naštrbil vzťahy medzi Ukrajinou a Poľskom, ktoré je jedným z kľúčových dodávateľov materiálnej a humanitárnej pomoci Kyjevu. Za nekompromisným postojom Poľska môžu byť aj blížiace sa poľské parlamentné voľby (19. októbra). Vládnuca populistická strana Právo a spravodlivosť (PiS) má silnú podporu práve v poľnohospodárskych oblastiach.