Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 5. október 2023Meniny má Viera
< sekcia Zahraničie

Morawiecki: Sme pripravení zaviesť ďalšie opatrenia voči Bielorusku

Mateusz Morawiecki. Foto: TASR/AP

Premiér v rozhovore pre súkromnú rozhlasovú stanicu RMF FM uviedol, že Poľsko na kroky bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka reaguje v rovnakej miere.

Varšava 25. marca (TASR) - Poľsko je pripravené zintenzívniť obmedzenia v oblasti obchodu s Bieloruskom v prípade, ak bude Minsk pokračovať vo svojej represívnej politike. Uviedol to v sobotu poľský premiér Mateusz Morawiecki. TASR správu prevzala z agentúry PAP.

Premiér v rozhovore pre súkromnú rozhlasovú stanicu RMF FM uviedol, že Poľsko na kroky bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka reaguje v rovnakej miere. Poľsko podľa jeho slov zatvorí ďalšie hraničné priechody alebo aspoň príjme ďalšie obmedzujúce opatrenia.

Morawiecki sa podľa svojich slov nedávno v Poľsku stretol s manželkou aktivistu a nositeľa Nobelovej ceny mieru Alesa Biaľackého. Tá mu povedala, aký brutálny je Lukašenko voči všetkým, ktorí čo i len v najmenšej miere vyjadria nespokojnosť s režimom. "Poľsko musí v tomto prípade reagovať," dodal premiér.

Bieloruský súd Biaľackého 3. marca odsúdil na desať rokov väzenia. Podľa súdu je vinný z financovania protestov po sporných prezidentských voľbách v roku 2020, v ktorých zvíťazil dlhoročný vodca krajiny Lukašenko, a tiež z daňových únikov. Už v roku 2011 šiel na tri roky do väzenia za údajné daňové úniky.

Biaľacki je zakladateľom ľudskoprávnej organizácie Viasna, ktorá vznikla krátko po tom, čo sa v roku 1994 dostal Lukašenko k moci.