Quantcast
< sekcia Zahraničie

Morawiecki:Environmentálna katastrofa na rieke Odra vznikla prirodzene

Na snímke uhynuté mušle a vodné slimáky na brehu rieky Odra v meste Lebus na hraniciach medzi Poľskom a Nemeckom vo štvrtok 18. augusta 2022. Foto: TASR/AP

Poľský premiér dodal, že do rieky neboli vo veľkom množstve vypustené chemické látky, a to ani ortuť či iné substancie.

Varšava 26. augusta (TASR) - Poľský premiér Mateusz Morawiecki vo štvrtok vyhlásil, že environmentálna katastrofa na rieke Odra medzi Poľskom a Nemeckom, ktorá viedla k úhynu tisícok rýb, vznikla prirodzeným spôsobom. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry PAP.

"Čím ďalej je jasnejšie, že situácia na rieke Odra bola prirodzenou udalosťou," vyhlásil šéf poľskej vlády Morawiecki. Dodal, že do rieky neboli vo veľkom množstve vypustené chemické látky, a to ani ortuť či iné substancie.

"Môžeme vidieť, že Odra sa rýchlo zotavuje, príroda sa rýchlo regeneruje," doplnil Morawiecki. Zdôraznil, že "apokalyptické vízie môžeme nateraz odložiť bokom". Uistil, že jeho vláda "spraví všetko, aby čo najskôr obnovila prirodzený ekosystém (rieky) v jeho pôvodnom stave".

Z Odry od konca júla vylovili v Poľsku a Nemecku podľa údajov ministerstva životného prostredia v Berlíne najmenej 300 ton uhynutých rýb, píše agentúra AFP. Príčina katastrofy zatiaľ nie je známa, avšak analýza vzoriek z vody ukázala, že sa tam zistila prítomnosť toxických rias, ako aj zvýšená slanosť rieky.

Varšava obvinila Berlín zo šírenia "fake news" čo sa týka nadmerného množstva pesticídov a herbicídov v Odre. Hovorca nemeckého rezortu životného prostredia však poznamenal, že vytvorenie toxických rias "nie je výlučne prírodným fenoménom" a v prirodzených podmienkach sa "neobjavuje v takomto rozsahu".