< sekcia Zahraničie

Moskva a Petrohrad opäť zaznamenali vysoké počty úmrtí

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Predpokladá sa, že za prudký rast nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v Rusku je zodpovedný vysoko nákazlivý variant delta.

Moskva/Petrohrad 28. júna (TASR) - V Moskve a Petrohrade v pondelok opäť zaznamenali vysoký počet úmrtí v súvislosti s koronavírusom SARS-CoV-2. Obe mestá pritom evidujú v posledných dňoch nové rekordy v počte úmrtí aj v počte nakazených a hospitalizovaných, informovali agentúry AFP, TASS a Interfax.

Celkovo v Rusku v pondelok hlásili 21.650 nových prípadov nákazy, píše AFP. Ruské hlavné mesto zaznamenalo 124 úmrtí súvisiacich s chorobou COVID-19 a v Petrohrade zaznamenali 110 úmrtí.

Predpokladá sa, že za prudký rast nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v Rusku je zodpovedný vysoko nákazlivý variant delta.

"Situácia s koronavírusom v Moskve je naďalej veľmi zložitá," povedal starosta tohto mesta Sergej Sobianin. Dodal, v priebehu posledného týždňa v Moskve zaznamenali nové rekordy v "počtoch hospitalizovaných, ľudí na jednotkách intenzívnej starostlivosti" a taktiež v počtoch úmrtí v spojitosti s kornavírusom.
Ilustračné foto.
Foto: TASR/AP

"Ešte raz opakujem, že máme tú česť s novým nákazlivejším variantom, ktorý je veľmi smrteľný. Všetkých prosím, opatrujte sa a pri prvej príležitosti sa dajte zaočkovať," povedal starosta Moskvy.

Záujem o očkovanie v ruskej metropole v posledných dňoch stúpol, píše Interfax. Mesto muselo v pondelok pozastaviť možnosť registrácie na vakcínu CoviVac vyvinutú Federálnym vedeckým centrom pre výskum a vývoj imunobiologických prípravkov M. P. Čumakova, pretože jej zásoba sa v meste pre nadmerný záujem minula.

V Moskve v uplynulých dňoch sprísnili protipandemické opatrenia a zaviedli povinnú vakcináciu proti koronavírusu pre zamestnancov z niektorých oblastí, najmä v oblasti služieb, pripomína AFP.

Petrohrade jedným z európskych miest, v ktorých sa v súčasnosti konajú majstrovstvá Európy vo futbale Euro 2020. V meste sa zatiaľ odohralo šesť futbalových zápasov a na piatok je naplánované štvrťfinále šampionátu. Pre sprísnenie opatrení však na ňom bude môcť byť prítomných len 26.000 divákov.