Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. september 2023Meniny má Vladislav
< sekcia Zahraničie

Na poškodenom moste v Calgary sa vykoľajili vozne s ropnými produktmi

Na poškodenom moste v Calgary sa vykoľajilo päť vozňov s ropnými produktami. Foto: TASR/AP Photo

Cisternové vozne sa vysunuli z koľají, ostali však stáť a náklad z nich neunikal.

Calgary 28. júna (TASR) - Päť železničných vozňov s nebezpečnými ropnými produktmi sa vo štvrtok vykoľajilo na poškodenom moste nad rozvodnenou riekou Bow v kanadskom meste Calgary. Pohotovostné čaty sa snažili zabrániť úniku horľavých látok, informovala tlačová agentúra Reuters.

Cisternové vozne sa vysunuli z koľají, ostali však stáť a náklad z nich neunikal, oznámila prevádzkujúca spoločnosť Canadian Pacific Railway. Nákladný vlak mal celkovo 102 vozňov. Pohotovostné služby plánujú odčerpať ropné produkty z vozňov na moste, ktoré potom zdvihnú žeriavom.

Rieka Bow, jedna z dvoch, ktoré pretekajú cez Calgary, kanadskú metropolu ropného priemyslu, dosiahla rekordnú výšku pri ničivých víkendových povodniach, ktoré zaplavili mnohé časti mesta a spôsobili podľa odhadov škody za miliardy dolárov.

Na rieke stále zaznamenávajú prietok trikrát väčší než priemerne, podľa miestnych úradov je však priskoro konštatovať, či železničný most poškodili práve povodne. Len v pondelok ho po inšpekcii po záplavách znova otvorili a ďalšia inšpekcia sa mala konať vo štvrtok.

Po nehode klesla časť mosta o asi 60 centimetrov, podľa hasičov však už ďalej nepadala. Rieka Bow zabezpečuje pitnú vodu mnohým obciam a mestám dole po jej prúde od Calgary, dodáva Reuters.